• Projekt edukacyjny “Wyprawa na Marsa”
          • Projekt edukacyjny “Wyprawa na Marsa”

          • Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice!

            Wyprawy na księżyc, czy zdjęcia kosmosu robione przez wysyłane tam sondy stają się coraz bardziej popularne.
            Projekt - zupełnie przypadkowo – zbiegł się z informacją o wysłaniu przez NASA sondy na Marsa z maszyną do drążenia gruntu stworzoną przez polskich naukowców tzw.: “kretem”.

            Od tego roku szkolnego rozpoczynamy coroczny cykl zajęć projektowych dotyczących przetwórstwa tworzyw sztucznych w klasach piątych w trochę nietypowy sposób.
            Chciałabym, aby lekcje techniki w naszej szkole zaczęły być zajęciami rozwijającymi zdolności manualne i kreatywność dzieci.

            Projekt został zgłoszony do konkursu ogłoszonego przez wydawnictwo “Nowa Era” - mam nadzieję, że pomysł przypadnie Państwu do gustu.

            Od 3.12.2018 r. zaczyna się głosowanie, liczę na Państwa głosy, ale zapewniam, że niezależnie od wyniku głosowania projekt będzie realizowany w szkole.

            W dniu rozpoczęcia głosowania Organizator uruchomi na stronie konkursu aplikację, która umożliwi oddawanie głosów na zgłoszone do głosowania prace konkursowe. Głosowanie jest możliwe tylko i wyłącznie poprzez tę aplikację.

            Dokładny opis projektu/głosowanie: https://projektzklasa.pl/component/projektzklasa9/projekt/970

            Głosowanie internetowe trwa od dnia 3 grudnia 2018 roku do 13 grudnia 2018 roku.

            Można oddać tylko jeden głos dziennie.

            MAMY TYLKO 10 DNI NA ZDOBYCIE DODATKOWEGO GRANTU DLA SZKOŁY!

            Regulamin głosowania: https://projektzklasa.pl/index.php?option=com_content&Itemid=9&catid=109325&id=5009&view=article


            Przedmiot: technika
            Tytuł: Wyprawa na Marsa
            Nr projektu: 970

            Katarzyna Kosińska

            nauczyciel techniki

        • WYNIKI SZKOLNEGO MIĘDZYKLASOWEGO KONKURSU PT. „ CZY ZNASZ PRZYRODĘ POLSKI?”
          • WYNIKI SZKOLNEGO MIĘDZYKLASOWEGO KONKURSU PT. „ CZY ZNASZ PRZYRODĘ POLSKI?”

          • Miło nam poinformować, że Szkolny Międzyklasowy Konkurs Przyrodniczy pt. „Czy znasz przyrodę Polski?” dla klas IV-VI, zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, został rozstrzygnięty. Oto wyniki:

             

            I miejsce zajęła klasa 5e z wynikiem 69p./75 maksymalnych

             

            II miejsce – zdobyły klasy:  4g, 4p i 5g z wynikiem 66 p./75

             

            III miejsce – zajęły klasy 4a i 4d z wynikiem 65p./75

             

            Uroczystość wręczenia nagród odbyła się podczas Apelu Naukowego podsumowującego szkolny projekt „Tydzień Edukacji Globalnej” w dniu 23 listopada 2018 roku. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a wszystkie Klasy dyplomy.

             

            Sponsorami nagród była Rada Rodziców i Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 357 w Warszawie.

             

            Irena Ząbek i Katarzyna Zaremba

          • Apel Naukowy podsumowujący Tydzień Edukacji Globalnej 2018

          • W dniu 23.11.2018 w Szkole Podstawowej nr 357 w Warszawie odbył się Apel Naukowy podsumowujący Tydzień Edukacji Globalnej 2018 pod hasłem: „Odpowiadamy na wyzwania zmieniającego się świata!”. Tymi wyzwaniami były: cel 12 i 13 Zrównoważonego Rozwoju Agendy ONZ na lata 2015-2030, a nasze szkolne hasło projektowe brzmiało: „ Ratujemy Ziemię przed zmianami klimatu. Kupujemy odpowiedzialnie i oszczędzamy energię”.

            Na wstępie głos zabrała Pani Irena Ząbek,  która wskazała cele edukacji globalnej w dzisiejszym świecie, rozwijającym się dynamicznie i wielokierunkowo, gdzie szczególna rola przypada szkole, aby przygotować Uczniów do stawiania czoła wielu wyzwaniom zmieniającego się świata.  Wskazała, że między innymi tymi wyzwaniami są ubóstwo, migracje ludności, dostęp do energii, zmiany klimatu, dyskryminacja, i to, że dzisiaj mamy technologie i wiedzę, która może pozwolić na pokonanie problemów, jeżeli tylko każdy z nas zechce działać choćby na swoim podwórku.

            Następnie Uczniowie - przedstawiciele 12 zaangażowanych klas w realizację projektu przedstawili tematykę zajęć, lekcji i działań, które odbyli w ramach TEG 2018. Podczas apelu gościliśmy naukowców z Warszawskiego Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem. Pani dr Anna Batorczak w swojej prelekcji wyjaśniła na przykładach Uczniom: Czym naprawdę jest zrównoważony rozwój i jak go rozumieć na co dzień? Wywołała dyskusję na sali na temat ginących i zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt, czego przyczyną są postępujące zmiany klimatu i wylesianie. Opowiedziała o życiu i pracy  ludzi, sytuacji dzieci w wielu krajach na półkuli południowej, którzy są nadal wyzyskiwani i nieuczciwie wynagradzani za pracę. Wspomniała o zbliżającym się Szczycie Klimatycznym COP 24, który odbędzie się w grudniu 2018 roku w Katowicach.

            Uczniowie klasy 6b przedstawili wybraną spośród  przygotowanych siedmiu, prezentację multimedialną pt. „Efekt cieplarniany i zmiany klimatu” Część naukowa apelu była przeplatana występami artystycznymi Dzieci i Młodzieży. Klasy 3e i 3c śpiewały piosenkę pt. „ Ziemia wyspa zielona”. Uczniowie klas IV a, IV g, IV p i VI b recytowali wiersze mówiące o pięknie i miłości człowieka do przyrody, o naszym życiu codziennym i wpływie człowieka na środowisko przyrodnicze, o tym co możemy jako ludzie jeszcze zmienić i o jakiej Ziemi marzą.  Ostatnim punktem apelu było ogłoszenie wyników Szkolnego Między-klasowego Konkursu pt. „ Czy znasz przyrodę Polski?” zorganizowanego z okazji 100 lat Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W Konkursie uczestniczyło 19 klas IV-VI naszej szkoły. Pierwsze miejsce zajęła klasa 5e uzyskując 69 p./75 max., drugie miejsca zajęły klasy: 4g, 4p, i 5g, a trzecie klasy IV a i IV d. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe z rąk Pani Dyrektor Hanny Lankiewicz, a wszystkie klasy dyplomy za udział w konkursie.

            Młodzież z obecnych na apelu klas, była pełna skupienia i poświęciła wielką uwagę treściom, jakie mogli usłyszeć podczas wystąpień naukowców i Uczniów. Podczas TEG 2018 od poniedziałku do piątku na głównym hallu na telebimie była przedstawiana prezentacja o Celach Zrównoważonego Rozwoju 2030 połączona z naszymi działaniami, którą oglądali Rodzice i Wszyscy odwiedzający szkołę. Można było obejrzeć wystawy prac uczniów z klas 3e i 3c oraz plakatów przygotowanych na Tydzień Edukacji Globalnej związanych z tematyką przeprowadzonych zajęć. Apel prowadzili Natalia Broma i Mikołaj Broma. Organizatorem TEG 2018 była p. Irena Ząbek przy wsparciu 14 Nauczycieli Zespołu Projektowego „Tydzień Edukacji Globalnej” i innych osób zaangażowanych w to wydarzenie za co serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejny taki tydzień.

            GALERIA >>>>> zobacz

            Irena Ząbek

            nauczyciel przyrody

        • OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W SP 357
          • OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W SP 357

          • Dnia 9 listopada odbyły się w naszej szkole uroczyste akademie poświęcone 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to ważna uroczystość państwowa i niezwykle ważny dzień dla każdego Polaka. Uczniowie naszej szkoły świętowali ten wielki dzień na wiele sposobów, wyrażając miłość do Ojczyzny i oddając hołd naszym przodkom.

            Piękne wiersze o ojczyźnie przeplatane były pieśniami patriotycznymi. Uczniowie z Koła Teatralnego Klas Piątych i Chóru Szkolnego wystawili wspaniałe widowisko, na którym przedstawili ostatnie sto lat Polski na trudnej drodze do pełnej wolności.

            Stulecie to  wyjątkowa rocznica. To okazja do zatrzymania się, do refleksji. zadumy. Jest to również powód do radości z tego, że jesteśmy Polakami, że jesteśmy razem w wolnym i niepodległym kraju, że możemy spotykać się, uczyć, bawić, wspólnie śpiewać czy  uczestniczyć w kolejnej rocznicy, kolejnej lekcji historii, takiej jak ta, przygotowanej przez waszych kolegów i nauczycieli, opowiadającej o tej naszej trudnej drodze do wolności i niepodległości – tymi słowami powitała Uczniów i Nauczycieli dyrektor szkoły Pani Beata Ciesielska-Pocialik.

            Pani dyrektor wyraziła serdeczne podziękowania dla szkolnej społeczności za ogrom pracy, wielkie zaangażowanie i serce, które włożyli w bieżącym i ubiegłym roku w przygotowanie i przeprowadzenie wszystkich działań edukacyjnych, kulturalnych i wychowawczych włączających naszą szkolną społeczność we wspólne świętowanie tej pięknej historycznej rocznicy, stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Podczas akademii wręczono dyplomy i nagrody laureatom konkursu polonistycznego „Patriotyzm dawniej i dziś” oraz konkursu plastycznego „Polskie pieśni patriotyczne ręką malowane”. Nagrody dla uczniów ufundowała Rada Rodziców SP 357, za serdecznie dziękujemy.

            O godzinie 11:11 cała szkolna społeczność włączyła się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”, odśpiewując 4 zwrotki hymnu państwowego.

            Uwieńczeniem naszych działań było wspólne pamiątkowe zdjęcie całej szkolnej społeczności w barwach narodowych.

            GALERIA >>>>> zobacz

              Hanna Lankiewicz

        • ŚPIEWANKI PATRIOTYCZNE W SP 357
          • ŚPIEWANKI PATRIOTYCZNE W SP 357

          • Za nami 11 listopada - wspaniała, setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji w wielu miejscach naszego kraju odbyły się różnego rodzaju imprezy upamiętniające narodowe święto. Nasza szkoła również nie pozostała bierna. Zaproponowaliśmy społeczności lokalnej udział w niezapomnianym wydarzeniu.

            8 listopada zorganizowaliśmy wieczorne Śpiewanki Patriotyczne. Wystąpiły dwa chóry - chór dzieci i chór dorosłych, który składał się z pracowników naszej szkoły oraz rodziców. Nasze spotkanie uświetnili honorowi goście: Pan Krzysztof Kosior, prawnuk rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Pan Włodzimierz Dusiewicz, uczestnik Powstania Warszawskiego.

            Bardzo się cieszymy, że nasza propozycja Śpiewanek spotkała się z tak ogromnym zainteresowaniem. Świętowanie odzyskania niepodległości pieśnią jest chyba najlepszym sposobem na uczczenie tego wielkiego dnia.

            Wiele osób wychodziło z sali wyraźnie wzruszonych, ocierając łzy z oczu. I tak powinno być!

            Niech nasza Polska będzie pojęciem, które zawsze wzrusza, raduje, uwzniaśla!

            I na koniec - kierujemy do Państwa apel, który zakończył nasze wieczorne spotkanie: Miejmy nadzieję!

            Nie traćmy jej tak, jak przez lata nie tracili jej nasi przodkowie na drodze do niepodległości.

             

            GALERIA >>>>> zobacz

            Joanna Brochocka-Pełka

        • Wyniki Szkolnego Konkursu Polonistycznego „Patriotyzm dawniej i dziś”
          • Wyniki Szkolnego Konkursu Polonistycznego „Patriotyzm dawniej i dziś”

          • Miło nam poinformować, że szkolny konkurs polonistyczny dla klas IV-VI pt. "Patriotyzm dawniej i dziś" został rozstrzygnięty. Oto wyniki:

            Kategoria literacka:

            I miejsce: Jacek Wyrwicki, kl. 4 b

            II miejsce: Kinga Fus–Grzymkowska, kl. 4 o

            III miejsce: Jakub Głąbkowski, kl. 4 p

            Kategoria artystyczna:

            I miejsce: Tymoteusz Skibiński, kl. 4 g

            II miejsce: Leon Jankowski, kl. 5 f

            III miejsce: Franciszek Stępniak, kl. 4 b

            Uroczystość wręczenia nagród odbyła się podczas apelu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Prace naszych uczniów potwierdzają aktualność idei konkursu wyrażanych przez polską literaturę: „Kto ojczyźnie swej służy, sam sobie służy” ks. Piotr Skarga; „Święta miłości kochanej Ojczyzny, Czują Cię tylko umysły poczciwe !” Ignacy Krasicki; „Musicie ducha hartować, aby móc jak orły przelatywać w przyszłość Ojczyzny!” kard. Stefan Wyszyński; „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” C.K. Norwid.

            Joanna Pliszka i Agata Kurkus - Soja

        •  Wystawa "Najwybitniejsi sportowcy 100-lecia Polski Niepodległej"
          • Wystawa "Najwybitniejsi sportowcy 100-lecia Polski Niepodległej"

          • ​​​​Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości obok dużej sali gimnastycznej została przygotowana wystawa poświęcona najwybitniejszym sportowcom 100-lecia Polski Niepodległej.

            Można tam zobaczyć sylwetki ponad 60. przedstawicieli różnych dyscyplin, osób znanych, podziwianych i zasłużonych w historii polskiego sportu. Zachęcamy do odwiedzenia korytarza znajdującego się obok dużej sali gimnastycznej (szatnie wf).

            Nauczyciele wychowania fizycznego

        • Akcja CodeWeek w naszej szkole
          • Akcja CodeWeek w naszej szkole

          •         CodeWeek to Europejski Tydzień Kodowania, który w tym roku odbył się w dniach 6 - 21 października.  Celem akcji jest popularyzacja kodowania i kreatywnego programowania. 

                     Nasza szkoła również wzięła udział w CodeWeek.  Uczniowie kodowali w Scratchu, programowali roboty edukacyjne Photony i Ozoboty. 

            W ten sposób rozwijali kompetencje takie jak myślenie obliczeniowe, rozwiązywanie problemów, kreatywność oraz pracę zespołową, które z pewnością przydadzą się każdemu.

            Za udział w akcji otrzymaliśmy certyfikat.

            Hanna Lankiewicz

          • Wyniki Międzyprzedszkolnego Konkursu „Warszawa w oczach dziecka”

          • I miejsce: Lena Kozłowska, Przedszkole nr 39 „Pod Topolami”

            II miejsce: Zofia Ciesielska, Szkoła Podstawowa nr 388

            III miejsce: Izabella Suchar, Przedszkole nr 289

            Wyróżnienia:

            • Natalia Leibrant, Przedszkole nr 39 „Pod Topolami”
            • Grzegorz Dobraczyński, Przedszkole nr 97 „Leśna Polana”
            • Zofia Książek, Przedszkole nr 271 „Wróbelka Elemelka”
            • Kalina Kasznia, Przedszkole Specjalne nr 245 dla dzieci słabowidzących „Sowy Mądrej Głowy”
            • Zuzanna Sucharska, Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 309 „Baśniowa Kraina”
            • Franciszek Gajos, Przedszkole Nr 336
            • Natan Pacholczyk, Przedszkole z oddziałami Integracyjnymi nr 309 „Baśniowa Kraina”
            • Kaja Skomoroko, Szkoła Podstawowa nr 357
            • Łucja Kotara, Szkoła Podstawowa nr 222 im. Jana Brzechwy

            Wszystkim serdecznie gratulujemy!

             

             

        • SŁONECZNA GAZETKA
          • SŁONECZNA GAZETKA

          • Miło nam poinformować, że w Słonecznej Szkole rozpoczęła swą działalność „SŁONECZNA GAZETKA”. Inicjatorem powołania do życia tego pisma i opiekunem zespołu redakcyjnego jest p. Agata Kurkus-Soja, nauczyciel języka polskiego. Z jej pomocą uczniowie poznają podstawy pracy redaktora, poszukują tematów do artykułów i zgłębiają tajniki warsztatu pracy dziennikarza.

            W skład zespołu redakcyjnego wchodzą:

            Karolina Antończak – 4o, Karolina Danilecka – 4g, Weronika Czapska – 4e, Michalina Czerpak – 4e, Marek Gajda – 4p, Tytus Guz – 4b, Szymon Herde – 5f, Karolina Kamińska – 4p, Kornelia Kierzkowska – 4k, Oliwia – 4k, Marta Kunicka – 4g, Szymon Linek – 4e, Adam Mastalerz – 4g, Maja Mirowska – 4g, Julianna Piotrowska – 6a, Liliana Pobłocka – 4k, Paula Roesler – 5a, Tymoteusz Skibiński – 4g, Zuzanna Szymańska – 4c, Zofia Świderska – 4m, Weronika Turek – 5a, Nina Walków – 4h, Milena Wielgosz – 4g, Emilia Wojtczak – 4p, Piotr Wysocki – 4m.

            Młodzi dziennikarze z zapałem śledzą szkolne wydarzenia i uroczystości, przyglądają się interesującym tematom.

            Zachęcamy do przeczytania pierwszego numeru „SŁONECZNEJ GAZETKI”.

            Sloneczna_Gazetka_1_2018.pdf

            Redakcja "SŁONECZNEJ GAZETKI" jest otwarta na nowe propozycje i współpracę z każdym, kto chciałby zaistnieć na łamach gazety.

            Zachęcamy do tworzenia własnych tekstów. Kontakt mailowy: slonecznagazetka@sp357.edu.pl

            Hanna Lankiewicz

        • Wyniki szkolnego konkursu o św. Janie Pawle II
          • Wyniki szkolnego konkursu o św. Janie Pawle II

          • 24 października odbył się szkolny konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II.

            Oto wyniki:

            I miejsce: Bartosz Seweryn -  klasa 4f
            II miejsce: Mikołaj Szkutnik - klasa 4b
            III miejsce: Michalina Czerpak - klasa 4e

            Laureaci otrzymają nagrody oraz oceny celujące. 
            Gratulacje!

            Ewa Kurach

        • Wręczenie nagród laureatom konkursu "Losy Polaków na drodze do Niepodległości"
          • Wręczenie nagród laureatom konkursu "Losy Polaków na drodze do Niepodległości"

          •      23 października na Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu organizowanego przez SP 341 im. Twórców Literatury Dziecięcej. Konkurs nosił tytuł „Losy Polaków na drodze do Niepodległości” i został objęty patronatem Prezydenta RP, Pana Andrzeja Dudy.

            Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły:

            Kategoria poetycka kl. 1-4: Iga Schefs-Pietrzak 4F, III miejsce

            Kategoria poetycka kl. 5-8: Gabriela Rudzka 5E, II miejsce

            Kategoria plastyczna kl. 1-4: Mikołaj Rudzki 3A, nagroda specjalna

            Kategoria fotograficzna kl. 1-4: Piotr Pełka 3A, I miejsce

                                                                  Wiktor Szwarocki 2A, II miejsce

             

                 Po przywitaniu gości, laureatów i towarzyszących im nauczycieli i rodziców, dyrektor SP 341, Pani Krystyna Gawrjołek, odczytała list Pani Prezydentowej, Agaty Kornhauser-Dudy. Następnie nastąpiła główna część wydarzenia - rozdanie nagród, które uświetnił chór szkolny wykonaniem pięknych, polskich pieśni patriotycznych.

                Na koniec uczniowie SP 341 przedstawili widowisko artystyczne, w trakcie którego ukazano przekrój przez krwawe, tragiczne dzieje naszego kraju. Zarówno gra aktorska dzieci jak i ich stroje z ukazywanych epok zachwyciły widzów.

               Składamy wyrazy uznania organizatorom za perfekcyjne przygotowanie konkursu, a naszym uczniom, laureatom konkursu serdecznie gratulujemy.

            GALERIA >>>>> zobacz

            Joanna Brochocka-Pełka

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 15 października 2018 r. uczniowie klas 3a i 3b, pod opieką pań – Dominiki Falkowskiej, Beaty Zaręby i Katarzyny Stempień, przygotowali uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W akademi udział wzięli: Dyrekcja, Nauczyciele, Paracownicy szkoły oraz Uczniowie. Wzruszający program słowno – muzyczny stanowił piękne podziękowanie za trud wkładany w nauczanie, wychowanie i opiekę przez cały rok szkolny. Z inicjatywy Rady Rodziców każdy pracownik naszej szkoły został obdarowny symbolicznym kwiatkiem.

            GALERIA >>>>> zobacz

            Dominika Falkowska

        • Festiwal Piosenki Patriotycznej - II miejsce dla naszej uczennicy
          • Festiwal Piosenki Patriotycznej - II miejsce dla naszej uczennicy

          • Dnia 18 października 2018 r. w Sali Widowiskowej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. Jana Pawła II w Warszawie odbył się Koncert Laureatów IV Festiwalu Piosenki Patriotycznej „Zapytaj o Polskę”.

            W  kategorii solista klas IV-VI II miejsce zajęła uczennica naszej szkoły, Hania Godlewska z klasy 4f, która wykonała utwór „Taki kraj”. Do konkursu Hanię przygotowywała Pani Iga Stefanowska, nauczyciel muzyki.

            Serdecznie gratulujemy! Bawo!

            Galeria >>>>> zobacz

            Hanna Lankiewicz

        • "Śladami Żołnierzy AK' - udział klasy 3b w grze miejskiej
          • "Śladami Żołnierzy AK' - udział klasy 3b w grze miejskiej

          • 27 września 2018 r. uczniowie klasy 3b pod opieką nauczycieli: Katarzyny Stempień, Igi Polczyńskiej oraz Daniela Piecyka uczestniczyli w grze terenowej „Śladami Żołnierzy AK”. Gra  odbyła się na ulicach Starego Miasta. Uczestnicy zostali podzieleni na dwa bataliony, każda drużyna zdobywała punkty za wykonanie zadania i za współpracę podczas jego wykonywania. Zadania dotyczyły Armii Krajowej, Powstania Warszawskiego i życia codziennego cywilów podczas powstania. Uczniowie usłyszeli ciekawostki na temat tamtych wydarzeń, poznawali piosenki powstańcze, opatrywali rany, szyfrowali alfabetem morse'a za pomocą flag, szukali informacji na temat ukrytego zadania. W grze brały udział szkoły bemowskie, klasa 3B zajęła III miejsce. Uczniowie otrzymali dyplom, książki o Powstaniu Warszawskim, odblaski oraz możliwość udziału w lekcji muzealnej w Muzeum Powstania Warszawskiego.

            Katarzyna Stempień