• .

PODSUMOWANIE PROJEKTU:

"MALI uczniowie idą do szkoły"

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 357 w Warszawie wzięli udział w  projekcie UNICEF na rzecz dzieci żyjących w Afryce - tym razem dzieci  żyjących w Mali. Koordynatorem akcji była biblioteka szkolna. Celem  projektu było zapoznanie wszystkich uczniów z zagadnieniem dostępu do  edukacji na świecie, w tym szczególnie sytuacji dzieci w Mali, kształtowanie  wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego oraz  zebrania  środków finansowych na edukację dzieci w Mali. Uczniowie odwiedzali  bibliotekę i brali udział w specjalnie przygotowanej prelekcji poświęconej  sytuacji dzieci z Mali, oglądali wystawę oraz filmy przygotowane przez  UNICEF.

W ramach projektu  chętni uczniowie tworzyli samodzielnie swoje własne  książki - krótką opowieść przygodową, bajkę, opowiadanie, tomik poezji czy  też komiks. Rodzaj literatury, jak i technika wykonania były dowolne. Książki  mogły być wzbogacone ilustracjami, zdjęciami, rysunkami. By zachęcić  dzieci do stworzenia jak największej liczby książek ogłoszono konkurs na  najładniejszą książkę. Książki były zaprezentowane w bibliotece podczas  uroczystości „Dzień książki dla Afryki”. W tym dniu przychodziły dzieci z  nauczycielami, zaproszeni goście, rodzice, pracownicy szkoły. Zwiedzający  wystawę mogli przekazać drobną kwotę na rozwój edukacji dzieci w Mali.

Zebrano w szkole : 255 zł . Kwota została wpłacona na konto podane przez Unicef.

Projekt wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów naszej szkoły i cieszymy się, że mogliśmy wziąć w nim udział.

Koordynator akcji:

Biblioteka Szkolna

mgr Dorota Guba

mgr Monika Warda-Stachowska

***************************************************************************************************************************************************

PROJEKT  „MALI uczniowie idą do szkoły”

Koordynator akcji - Biblioteka Szkolna

PROBLEM - UNICEF szacuje, że ponad 61 milionów dzieci w wieku szkolnym nie pobiera edukacji na poziomie podstawowym, a jeszcze więcej nie kontynuuje nauki w szkołach średnich. Największy problem z poziomem upowszechnienia edukacji jest w południowej Azji oraz we wschodniej i środkowej Afryce. Edukacja jest niezwykle ważna dla rozwoju człowieka, przekłada się na wszystkie sfery życia. Wykształcenie przyczynia się do zmniejszenia ubóstwa, gdyż daje szansę na podjęcie dobrej pracy zarobkowej i zaspokojenie przynajmniej podstawowych potrzeb. Problem ten widoczny jest w Mali – kraju w Afryce Zachodniej, którego ponad połowę społeczeństwa stanowią dzieci. 40% z nich nie chodzi do szkoły podstawowej. Jeszcze mnie kontynuuję naukę w szkole średniej. Niestety będzie to skutkować tragicznymi efektami w przyszłości, dlatego tak ważne jest, by dzieci w Mali zdobyły wykształcenie.

PROJEKT – projekt „MALI uczniowie idą do szkoły” jest odpowiedzią na sytuację dzieci w tym kraju. Niski wskaźnik upowszechnienia edukacji rzutuje na całe życie mieszkańców Mali. Naszym celem jest uświadomienie dzieciom i młodzieży w Polsce jak wygląda kwestia dostępu do edukacji na świecie, jakie są przyczyny tego, że nie wszystkie dzieci mogą się uczyć i co robi UNICEF, by z tym walczyć.

CELE PROJEKTU:

* Zapoznanie dzieci z tematem dostępu do edukacji na świecie, w tym szczególnie sytuacji dzieci w Mali

* Kształtowanie wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego

* Zebranie środków finansowych na edukację dzieci w Mali.

NA CZYM POLEGA PROJEKT? „MALI uczniowie idą do szkoły” to projekt edukacyjno-pomocowy, z którego uczniowie dowiedzą się jak wygląda kwestia dostępu do edukacji na świecie. W ramach akcji uczniowie z rodzicami będą mogli pomóc dzieciom z Mali przekazując drobne fundusze, które umożliwią im naukę. Jako, że celem projektu jest upowszechnienie edukacji, to sposób niesienia pomocy też powinien mieć wymiar edukacyjny dla uczniów.

Proponujemy, by dzieci stworzyły swoje własne książki. Wszystkie książki, które w życiu czytamy wzbogacają nas. Te książki będą miały dodatkową funkcję – przyniosą korzyść innym dzieciom. Każdy uczeń może stworzyć dowolną książkę – krótką opowieść przygodową, bajkę, opowiadanie, tomik poezji czy też komiks. Rodzaj literatury, jak i technika wykonania są dowolne. Książki mogą być wzbogacone ilustracjami, zdjęciami, rysunkami. Do wykonania takich książek wystarczą podstawowe artykuły piśmiennicze (kartki papieru, długopisy, kredki) i przede wszystkim wyobraźnia. Można uruchomić swoją kreatywność i pomóc dzieciom w Mali cieszyć się edukacją.

Wszystkie stworzone przez uczniów książki zostaną zaprezentowane podczas specjalnie zorganizowanej w bibliotece szkolnej imprezy – „Dnia Książki dla Afryki”, a zaproszeni do szkoły goście będą mogli wybrać sobie książkę w zamian za przekazanie darowizny na posłanie dzieci w Mali do szkoły.

Najładniejsza książka zostanie wysłana na ogólnopolski konkurs jako reprezentacja naszej szkoły. Nagrodą jest wizyta ambasadora dobrej woli - Artura Żmijewskiego.