• RAMOWY RYTM DNIA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH  4 LATKI

7:00 – 8:00

Zabawy dowolne według zainteresowań służące realizacji pomysłów dzieci zabawy konstrukcyjne, manipulacyjne, tematyczne, badawcze, ćwiczenia ortofoniczne, oddechowe, słuchowe, gramatyczne, zabawy integrujące grupę, ćwiczenia ogólnorozwojowe, zabawa indywidualna i zespołowa, słuchanie czytanych utworów literatury dziecięcej, prace porządkowe.

Zabawa ruchowa z określonym elementem ruchu

8:15 – 8:30

Czynności higieniczno–samoobsługowe, przygotowanie do posiłku.

8:30 – 9:00

Śniadanie, mycie zębów – uczenie dzieci samodzielności

9:00 – 9:20

Zajęcia dydaktyczne prowadzone z całą grupą, będące realizacją treści programowych wspomagających dzieci w wychowaniu i kształceniu we wszystkich obszarach działalności edukacyjnej przedszkola. Rozwijanie różnorodnych aktywności dziecięcej: plastycznej, muzycznej, ruchowej, poznawczej, językowej, matematycznej (w tym spacery i dalsze wycieczki).

9:20 – 10:30

Zabawy swobodne przy niewielkim udziale nauczyciela.

10:30-11:00

Obiad (zupa) przestrzeganie zasad dobrego wychowania podczas spożywania posiłku

11:00 – 12:15

Gry i zabawy ruchowe na powietrzu, w tym: zajęcia sportowe, obserwacje przyrodnicze, spacery i wycieczki. Udział dzieci w zajęciach: ruchowych, umuzykalniających,

z j. angielskiego
          (w przypadku niesprzyjającej aury - gry i zabawy ruchowe w salach)

12:15 – 12:30

Czynności higieniczno – samoobsługowe, przygotowanie do posiłku.

12:30 – 13:00

Obiad (drugie danie) przestrzeganie zasad dobrego wychowania podczas spożywania posiłku

13:00-14:30

Odpoczynek /bajkoterapia/, /muzykoterapia/

14:30-15:15

Organizowanie sytuacji sprzyjającej dziecięcej aktywności, zabawy relaksacyjne, gry
          i zabawy ruchowe, zabawy integracyjne, zabawy dowolne: tematyczne, konstrukcyjne, badawcze, techniczne, praca stymulacyjno-kompensacyjna i indywidualna / praca
          z dzieckiem zdolnym/. Słuchanie bajek czytanych przez nauczyciela, dowolna działalność dzieci: zabawy swobodne w sali lub w ogrodzie, dobór zajęć uzależniony od pogody
          i pory roku.
          Tworzenie sytuacji rozwijających indywidualne zdolności i zainteresowania dzieci.

15:15-15:30

Czynności higieniczno–samoobsługowe, przygotowanie do posiłku.

15:00-15:30

Podwieczorek

15:30-17:00

Dowolna działalność dzieci: zabawy swobodne w sali, utrwalenie poznanych treści, zabawa dowolna z niewielkim udziałem nauczyciela, zabawy graficzne, rysowanie, majsterkowanie, zabawy i gry językowe. Zabawy edukacyjne i wychowawcze organizowane przez nauczyciela oraz podejmowane z inicjatywy dzieci, obserwacja pedagogiczna, praca indywidualna.