• .

        •  

          PODSUMOWANIE PROJEKTU

           

          W tym roku Nasza Szkoła po raz pierwszy przystąpiła do ogólnopolskiej akcji "Wszystkie Kolory Świata".

          W ramach akcji dzieci podczas lekcji bibliotecznych zapoznały się z informacjami na temat życia dzieci w Angoli i ich problemie, jakim były choroby. Przeprowadzenie takich lekcji miało na celu kształtować wśród dzieci postawy tolerancji i otwartości na różne kultury oraz pokazać, że pomaganie jest fajne i pożyteczne.

          Kolejnym etapem było zapoznanie dzieci z dowolnymi krajami na świecie. Zadaniem dzieci było zebranie jak najwięcej informacji o danym kraju, jego mieszkańcach i ich kulturze. 

          Po wybraniu danego kraju uczniowie przygotowali charytatywne szmaciane laleczki UNICEF. Laleczki te były niezwykłe, bo symbolizowały pomoc uczniów dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie.  Każda z nich miała swoją tożsamość. Dzieci same wybrały dla zrobionej przez siebie laleczki kraj pochodzenia, kolor skóry, strój, a także imię i wiek, dane umieściły w specjalnym „akcie urodzenia”. Dzieci wspólnie szyły laleczki podczas zajęć w szkole oraz w domu z rodzicami

          Wykonane laleczki zostały zaprezentowane w Bibliotece Szkolnej, aby inne dzieci mogły je oglądać i kupić. Sprzedano wszystkie laleczki. Zebrane środki na ratowanie życia dzieci w Angoli zostały przekazane na konto Unicef .

          Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie akcji. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie Nas jeszcze więcej. 

                                                    

           

                                         

          Biblioteka Szkolna

          ***************************************************************************************************************************************************

           

          Biblioteka szkolna przystąpiła do kolejnego projektu UNICEF

          „WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”

           

           

           

          OPIS PROJEKTU „WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”

           

           

           

          PROBLEM

          Każdego roku podstawowe szczepienia ratują życie prawie 3 milionów dzieci na świecie. Wystarczy zaszczepić dziecko, by było ono chronione przed tragicznymi skutkami takich chorób jak: gruźlica, odra, tężec, polio czy zwyczajna biegunka powodująca odwodnienie organizmu. Szczepienie to najbardziej skuteczny i najtańszy sposób walki z wieloma chorobami. To także najprostsza metoda, by ratować życie dzieci na wielką skalę. Niestety w niemal 1/3 przypadków przyczyną śmierci dzieci poniżej 5. roku życia są choroby, którym możemy zapobiegać poprzez szczepienia.

          Angola jest jednym z krajów, w których wciąż umierają dzieci. Z powodu wieloletniej wojny domowej jest to bardzo niestabilny kraj, narażony na klęski humanitarne. Niedożywienie, brak dostępu do czystej wody pitnej, fatalne warunki higieniczno-sanitarne powodują, że setki tysięcy rodzin w tym kraju zdanych jest na pomoc z zewnątrz. Z powodu kryzysu najbardziej cierpią dzieci, które stanowią prawie połowę społeczeństwa Angoli. Zagrażają im takie choroby jak cholera, odra, polio, gruźlica, żółta febra, czyli choroby, którym współczesny świat potrafi przeciwdziałać. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem jest zapobieganie zachorowaniom poprzez szczepienia.

          Celem UNICEF jest objęcie programem szczepień jak największej liczby dzieci w Angoli, tak, by ograniczyć śmiertelność dzieci spowodowaną powyższymi chorobami.

          Projekt „Wszystkie Kolory Świata” jest odpowiedzią na niezwykle poważny problem rozwoju epidemii chorób rozwijających się w Angoli. Chcemy uświadomić dzieciom, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie dziecka.

          Projekt wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.

           

          Do kogo skierowany jest projekt „Wszystkie kolory świata”?

           Udział w projekcie mogą wziąć wszystkie dzieci ze szkoły podstawowej z klas 1-6 oraz oddziały przedszkolne.

          Jakie są cele projektu?

          Celem projektu jest:

           · kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,

          · pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne,

          · zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Angoli.

           

          Na czym polega projekt „Wszystkie kolory świata”?

          W ramach akcji uczniowie będą przygotowywać specjalną, charytatywną laleczkę UNICEF (Szablon – wykrój laleczki dostępny jest w Bibliotece). Laleczka ta nie będzie zwykłą szmacianą lalką – będzie symbolem pomocy, jakiej dzieci chcą udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Każda laleczka będzie miała swoje imię, kraj, z którego pochodzi, jakieś hobby. Wszystkie te cechy zostaną im nadane przez dzieci, które przystępując do pracy same zdecydują jakiego kraju reprezentantem ma być ich laleczka. Od nich będzie zależało jaki laleczka będzie mieć kolor skóry, jak będzie ubrana i jakie imię będzie nosić. Tymi informacjami dzieci uzupełnią „akt urodzenia” laleczki. Tu pozostaje pole dla kreatywności uczniów, a także osób im pomagających. W akcję mogą się zaangażować rodzice, dziadkowie i opiekunowie dzieci. Dzięki tej współpracy międzypokoleniowej z pewnością powstaną małe, szmaciane dzieła sztuki.

          Przykładowe laleczki z poprzednich edycji przygotowane przez dzieci z jednej ze szkół:

           

                                                           

           

          Etapy realizacji projektu

          · Podróż przez kontynenty – po zapoznaniu się uczniów z projektem, otrzymają oni za zadanie wybranie sobie dowolnego kraju na świecie i zebrania jak największej liczby informacji o jego mieszkańcach – popularnych imionach, strojach regionalnych, zwyczajach, kulturze etc. Zadanie to może być wykonane wspólnie w klasie, bądź w domu pod okiem rodziców czy opiekunów. Wiedza na temat wybranego kraju zostanie wykorzystana do przygotowania laleczki, która będzie odpowiednikiem ich rówieśnika z tego kraju.

          · Przygotowanie laleczek przez uczniów – w oparciu o wykrój laleczki UNICEF (Szablon – wykrój laleczki dostępny jest w Bibliotece) dzieci przygotowują swoje własne charytatywne laleczki, które ubiorą i przyozdobią w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały. Uczniowie uzupełnią także „akt urodzenia” laleczki – specjalny dokument (dostępny w Bibliotece), w którym umieszczą fotografię swojej laleczki, bądź narysują jej portret, wpiszą dane personalne: imię, kraj pochodzenia, wiek, a także jej zainteresowania/hobby.

          Uszycie takiej laleczki jest niezwykle proste – wystarczy odrysować wzór na materiale, a po wycięciu wypchać miękkim materiałem i obszyć. Później można już przystępować do upiększania! Na tym etapie uczniowie mogą dać upust swojej wyobraźni i kreatywności i wcielić się w rolę artystów oraz kreatorów mody.

          Szablon - wykrój laleczki do pobrania w bibliotece wraz z instrukcją:

                                                                    

           

          · Wystawa laleczek w szkole – Wykonane lalki zostaną zaprezentowane na terenie szkoły. Każdy z rodziców, dziadków, nauczycieli, pracowników szkoły, dzieci będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie prawdziwemu dziecku z Angoli przekazując na ten cel darowiznę (min.10 zł).

          · Konkurs na „najbardziej oryginalną laleczkę”- każda szkoła realizująca projekt, będzie mogła wziąć udział w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej w zwycięskiej szkole. Konkurs będzie prowadzony na Facebooku, na oficjalnej stronie projektu Wszystkie Kolory Świata.

          Zakończenie projektu – po zakończonej akcji w szkole szkoły wpłacają zebrane pieniądze na konto UNICEF dedykowane zbiórce na rzecz dzieci w Angoli. Szkoła otrzyma certyfikat za udział w projekcie.

           

          LALECZKI można oddawać do połowy stycznia 2017 r. 

          Koordynator projektu:

          Biblioteka Szkolna