• Nagłówek

        •   

           

          Program jest kontynuacją dwóch programów „Mleko w szkole” oraz „Owoce i warzywa w szkole”.

          Ma na celu upowszechnianie wśród dzieci zdrowych nawyków żywieniowych.

          W ramach programu uczniowie z klas I-V otrzymują owoce, warzywa oraz mleko.

           

          Każde dziecko w szkole ma możliwość codziennego wypicia świeżego mleka (pasteryzowanego) o najwyższej jakości. Dostarczane jest ono w higienicznie zamkniętych kartonikach, jednorazowego użytku.  

           Mleko w szkole w ciągu dnia zapewnia dzieciom i młodzieży szkolnej zdrowie, ułatwia naukę, dodaje energii.

                 Aby skutecznie realizować główne cele programu, dzieci otrzymują owoce i warzywa, jak również uczestniczą              w działach towarzyszących o charakterze edukacyjnym związanym ze zdrowym odżywianiem, a  w szczególności promujących spożywanie owoców i warzyw. Realizacja działań edukacyjnych jest kluczowa dla powodzenia programu, ponieważ samo udostępnienie owoców i warzyw nie jest wystarczającym narzędziem mogącym zapewnić zmianę sposobu odżywiania dzieci.

                     Program ma zachęcić dzieci do spożywania większych ilości owoców i warzyw, a tym samym przyczynić się                    do ukształtowania dobrych nawyków żywieniowych, które będą utrzymywały się w latach późniejszych. 

          W ramach programu społeczność szkolna podejmuje działania kształtujące zdrowy styl życia, zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci, wzbogacające ich wiedzę o pochodzeniu produktów rolnych oraz wiedzę o przeciwdziałaniu marnotrawieniu żywności.

          Zgodnie z wytycznymi MEN zaplanowano: organizowanie konkursów i festynów tematycznych, warsztatów kulinarnych klas 2 (w ramach  Kampanii Społecznej “Wiem, co jem”) oraz wycieczek do gospodarstw rolnych i ogrodniczych (w tym gospodarstw ekologicznych) lub zakładów przetwórstwa owoców i warzyw, zakładów przetwarzających produkty mleczne, a także na lokalne rynki, na których te produkty są oferowane. Zakładanie i prowadzenie ogródków szkolnych (w formie grządek, na parapecie, upraw w workach i donicach), wspólne przygotowanie i spożywanie drugiego śniadania połączone z jedzeniem owoców, warzyw, mleka i jego przetworów, w tym produktów regionalnych, oraz inne sposoby upowszechniania wiedzy na temat korzyści płynących z jedzenia ich. Chodzi o takie działania, jak np. wystawy, prezentacje czy gazetki szkolne.

          Koordynatorzy:  Edyta Fornalik, Katarzyna Zaremba, Danuta Ostrowska