• Każdy uczeń ma potencjał działania.

W jaki sposób go wykorzystać, jak sprawić, żeby klasa pracowała wspólnie?

Kształtować kompetencje społeczne!

Nawiązywanie relacji z innymi, empatia, świadomość własnych emocji, dobra współpraca z innymi to kluczowe umiejętności w życiu każdego człowieka. Warto je kształtować od najwcześniejszych lat. Udział w projekcie pozwoli dzieciom nauczyć się, jak pracować w zespole, twórczo myśleć, nazywać emocje i dobrze komunikować się ze sobą. Dzięki udziałowi w projekcie można zintegrować klasę w zabawny i pomysłowy sposób.

W ramach projektu będziemy realizować następujące scenariusze:

• Jak zabawy integrują klasę?
          • Jak ludzie przeżywają emocje?
          • Jak wydobywa się emocje?
          • Jak ukryć emocje w filiżance?
          • Kto w rodzinie jest najważniejszy?
          • Czym ludzie różnią się między sobą?
          • Ile pomysłów mieści się w głowie?
          • Kto tworzy szkołę?
          • Na czym polega budżet obywatelski?

Zestaw „Lekcje z klasą. Profesor Szkiełko i tropiciele”

Fabuła zestawu zaangażuje uczniów w pracę, zawarte w nim materiały pozwalają na zaznaczanie postępów w grze - za każde wykonane zadanie dzieci otrzymają karty do umieszczenia na planszy, a w indeksie będą notować postępy w projekcie.

Głównym bohaterem zestawu jest profesor Szkiełko, który, badając emocje w kosmosie, wpadł w tarapaty – jego statek rozbił się pośród Bagien bez Pomysłów na Planecie Twórczego Myślenia. Bagna rozprzestrzeniają się na coraz większym obszarze ze względu na zanikającą kreatywność ludzi. Profesor Szkiełko chciałby uratować świat, który jest jego domem, więc postanowił sprowadzić na Planetę Twórczego Myślenia grupę dzieci - tropicieli. Czeka właśnie na Twoją klasę, a Ciebie, Nauczycielu, chce prosić o pomoc w prowadzeniu małych badaczy - mianuje Cię Mistrzem Gry.

Biorąc udział w projekcie, będę realizować cele kształcenia określone w podstawie programowej, a także:

• rozwinę u uczniów kreatywne myślenie,
          • nauczęich, jak rozpoznawać własne emocje i w jaki sposób je wyrażać,
          • będę ćwiczyć z uczniami pracę zespołową i nawiązywanie relacji.

Marlena Grzegorzewska