• Nagłówek

        •  

          PROGRAMY REALIZOWANE W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

          Nazwa programu

          Opis programu

          Osoby odpowiedzialne

           

          Mistrzowie Kodowania






















           

          Mistrzowie Kodowania to ogólnopolski program edukacyjny mający na celu popularyzację nauki programowania w polskich szkołach. 

          Program objęty jest patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwa Gospodarki. Mistrzowie Kodowania są wspierani również przez Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych.

          Organizatorem programu Mistrzowie Kodowania jest firma Samsung Electronics Polska we współpracy z partnerami: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją CoderDojo Polska, Stowarzyszeniem "Rodzice w Edukacji", Stowarzyszeniem „Dobra Edukacja”, grupą Superbelfrzy RP i Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

          Nasza szkoła przystąpiła do VI edycji programu „Mistrzowie Kodowania”.

          W r. szk. 2019/2020 w ramach całorocznego programu nasi uczniowie będą nabywać umiejętności programistyczne wykorzystując do tego celu darmowy program  – Scratch.  

          Scratch to  intuicyjny język programowania, pozwalający uczniom tworzyć gry, pokazy multimedialne, historyjki i inne projekty. Jego niewątpliwą zaletą jest błyskawiczny efekt, jaki widzi uczeń po uruchomieniu stworzonego przez siebie programu. Ma to niebagatelne znaczenie, gdyż uczniowie oczekują szybkich rezultatów swojej pracy. Ten sposób nauki pozwala też utrzymać ich uwagę i motywację do dalszego zgłębiania tajników programowania.

          Programowanie uczy kluczowych umiejętności, niezbędnych we współczesnym świecie: logicznego myślenia, samodzielnego dochodzenia do rozwiązań, wyciągania logicznych wniosków, współpracy w grupie, cierpliwości, jak również świadomego korzystania z komputera i Internetu.

          Programowanie w Scratchu odbywać się będzie w ramach kół zainteresowań, wieczorków ze Scratchem, eventów. Zaplanowano zorganizowanie IV edycji Dzielnicowego Konkursu „Słoneczne programowanie”.

           

          Anna Pistolin

          Iwona Pabich

          Michał Piguła


























           

          Odyseja Umysłu

          Odyseja Umysłu to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.

          Celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczy dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów.

          Odyseusze uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywnie. Zachęcane są, by działali w duchu innowacji – łamiąc schematy i przyzwyczajenia, i w duchu kooperacji – z otwartością na pomysły i opinie innych. Stawiane są przed nimi wyzwania, które wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów.

          Praca zespołowa, rozwiązywanie problemów i kreatywne myślenie to kompetencje kluczowe w XXI wieku…i umiejętności, które można rozwinąć.

          Więcej informacji na stronie https://odyseja.org

          Danuta Ostrowska

           

          Etwinning

          ETwinning to społeczność szkół, uczniów i nauczycieli współpracujących ze sobą za pomocą mediów elektronicznych. Biorą w niej udział nauczyciele wszystkich przedmiotów, pracujący z uczniami w wieku 3-19 lat, realizując online międzynarodowe projekty edukacyjne. Program istnieje od 2005 i zgromadził już niemal 400 tysięcy nauczycieli z całej Europy. W ramach programu etwinning uczniowie realizują tematyczne projekty: Christmas cards exchange, Save the world, save the planet oraz Easter traditions in different countries.

          Marlena Grzegorzewska

           

          Szkoła z witaminą

































           

          W ramach programu społeczność szkolna podejmuje działania kształtujące zdrowy styl życia, zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci, wzbogacające ich wiedzę o pochodzeniu produktów rolnych oraz wiedzę o przeciwdziałaniu marnotrawieniu żywności.

          Zgodnie z wytycznymi MEN zaplanowano: organizowanie konkursów i festynów tematycznych, warsztatów kulinarnych klas 2 (w ramach  Kampanii Społecznej “Wiem, co jem”) oraz wycieczek do gospodarstw rolnych i ogrodniczych (w tym gospodarstw ekologicznych) lub zakładów przetwórstwa owoców i warzyw, zakładów przetwarzających produkty mleczne, a także na lokalne rynki, na których te produkty są oferowane. Zakładanie i prowadzenie ogródków szkolnych (w formie grządek, na parapecie, upraw w workach i donicach), wspólne przygotowanie i spożywanie drugiego śniadania połączone z jedzeniem owoców, warzyw, mleka i jego przetworów, w tym produktów regionalnych, oraz inne sposoby upowszechniania wiedzy na temat korzyści płynących z jedzenia ich. Chodzi o takie działania, jak np. wystawy, prezentacje czy gazetki szkolne. 

          Program jest kontynuacją dwóch programów „Mleko w szkole” oraz „Owoce i warzywa w szkole”. Ma na celu upowszechnianie wśród dzieci zdrowych nawyków żywieniowych. W ramach programu uczniowie z klas I-V otrzymują owoce, warzywa oraz mleko. Każde dziecko w szkole ma możliwość codziennego wypicia świeżego mleka (pasteryzowanego) o najwyższej jakości. Dostarczane jest ono w higienicznie zamkniętych kartonikach, jednorazowego użytku. Mleko w szkole w ciągu dnia zapewnia dzieciom i młodzieży szkolnej zdrowie, ułatwia naukę, dodaje energii. Aby skutecznie realizować główne cele programu, dzieci otrzymują owoce i warzywa, jak również uczestniczą w działach towarzyszących o charakterze edukacyjnym związanym ze zdrowym odżywianiem, a w szczególności promujących spożywanie owoców i warzyw. 

          Realizacja działań edukacyjnych jest kluczowa dla powodzenia programu, ponieważ samo udostępnienie owoców i warzyw nie jest wystarczającym narzędziem mogącym zapewnić zmianę sposobu odżywiania dzieci.

          Program ma zachęcić dzieci do spożywania większych ilości owoców i warzyw, a tym samym przyczynić się do ukształtowania dobrych nawyków żywieniowych, które będą utrzymywały się w latach późniejszych.

          Edyta Fornalik

          Katarzyna Zaremba

          Danuta Ostrowska

          Kamila Kopeć













           

          Zieleń i kropka

          Celem programu jest założenie ogródka szkolnego, społecznościowego przy udziale fundacji Alter eko. Ogródek szkolny będzie  integralną częścią programu Szkoła z witaminą i wpisuje się w realizację działań edukacyjnych wymienionych w w/w programie. Dodatkowo stanowić będzie miejsce do zajęć terenowych w edukacji przyrodniczej.

          Katarzyna Zaremba

          Edyta Fornalik

          Danuta Ostrowska

          Trzymaj Formę

           

           

           

           

           

           

           

          Ogólnopolski Program Edukacyjny "Trzymaj Formę" to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Program "Trzymaj Formę!" pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje ich prozdrowotne nawyki.                   

          Realizowany jest metodą projektu, dzięki czemu wykracza poza podstawę programową i programy nauczania szkoły. Realizowane projekty służą promocji aktywności fizycznej, uczą prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży, ze szczegółowym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru.

          Program współorganizowany jest  przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców.

          Patronami honorowymi programu są: Minister Edukacji Narodowej, Minister Zdrowia, Minister Sportu i Turystyki oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Instytut Żywności i Żywienia, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie oraz Federacja Konsumentów

          Joanna Łukaszewska

          Varsavianistyczna Szkoła

          W roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła kontynuuje program "Vasavianistyczna Szkoła" - II stopnia. Program ma na celu:

          • upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o Warszawie;
          • promowanie aktywności twórczej uczniów w poznawaniu Warszawy;
          • podnoszenie efektywności i atrakcyjności pracy dydaktycznej związanej z poznawaniem własnego miasta;
          • integrowanie społeczności szkolnej wokół działań na rzecz Warszawy;
          • udział w uroczystościach rocznicowych odbywających się w Warszawie;
          • współpracę ze środowiskiem lokalnym i instytucjami działającymi na rzecz edukacji varsavianistycznej.

          Certyfikat „Varsavianistyczna Szkoła” przyznawany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy przedszkolom, szkołom i innym placówkom oświatowym za wyróżniające działania promujące Warszawę.

          Danuta Ostrowska

          Joanna Brochocka-Pełka

          Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją

          Nasza szkoła przystąpi do V edycji programu „Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją”, który obejmuje lata szkolne 2018/2019 oraz 2019/2020. Celem projektu jest zwiększenie szans edukacyjnych i życiowych uczniów z dysleksją lub trudnościami w nauce czytania i pisania oraz udzielenie im specjalistycznej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

          Organizacja pomocy opiera się na „Modelowym systemie profilaktyki i pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom z dysleksją”, który stanowi wzorzec postępowania wobec uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się oraz jest zgodna z założeniami projektu rozporządzenia MEN dotyczącego pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

          Program jest pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

          Celem programu jest:

          • Wdrożenie filozofii szkoły przyjaznej uczniom z dysleksją.
          • Wdrożenie strategii najskuteczniejszej pomocy uczniom z dysleksją.
          • Przekonanie środowiska szkolnego/lokalnego (uczniów, rodziców, nauczycieli) o konieczności i celowości stałej pracy z dziećmi z dysleksją rozwojową w celu wyrównania szans edukacyjnych.
          • Popularyzowanie wiedzy na temat dysleksji oraz sposobów rozpoznawania i zaspokajania potrzeb uczniów o specyficznych trudnościach w uczeniu się.

          Anna Sulkowska

          Magdalena Tybuś

          Lucyna Borkowska

          Agnieszka Tomalak

          WARS I SAWA grają w szachy

          Celem programu WARS I SAWA grają w szachy jest:

          1. Rozwój samodzielnego myślenia i kreatywności uczniów oraz motywacji do samodzielnej pracy;

          2 .Rozwój wyobraźni przestrzennej i pamięci wzrokowej, strategicznego myślenia;

          3. Zwiększenie umiejętności matematycznych wychowanków, szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz pomoc w kształtowaniu ważnych cech osobowości takich jak: odpowiedzialność, koncentracja, intuicja;

          4. Stymulowanie rozwoju emocjonalnego i intelektualnego poprzez: rozwój zainteresowań, twórczą aktywność, rozwijanie pamięci i uwagi, rozwój myślenia logiczno -wyobrażeniowego, rozwój pozytywnych sfer osobowości, zdrowej rywalizacji.

          Zajęcia koła szachowego mają na celu zapewnienie wszechstronnego rozwoju intelektualnego uczniów,  wspomagają jedną z najważniejszych percepcji, jakie posiada człowiek to jest umiejętność rozwoju myślenia.  Zajęcia są  pomocne uczniowi w przyswajaniu programu szkolnego oraz rozwoju twórczego myślenia uczniów.

          Anna Siedlec

          Aneta Pytlak

          Twoje Dane Twoja Sprawa

          W r. szk. 2019/2020 nasza przystąpiła do X edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego 

          „Twoje dane -Twoja sprawa”

          https://sway.office.com/eNgH2axJRtRN2Cw8?ref=Link

          Podstawowym celem Programu jest poszerzenie oferty edukacyjnej placówek doskonalenia zawodowego nauczycieli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych o treści związane z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności. 

          Cel ten będzie realizowany poprzez następujące cele szczegółowe:

          • wzrost wiedzy nauczycieli, doradców metodycznych i konsultantów o stanie prawnym ochrony danych osobowych w Polsce;
          • podniesienie kompetencji nauczycieli, doradców metodycznych i konsultantów w obszarze kształtowania wśród uczniów wiedzy i umiejętności związanych z ochroną danych osobowych i prawem każdego człowieka do prywatności;
          • poszerzenie oferty doskonalenia zawodowego nauczycieli, doradców metodycznych i konsultantów o zagadnienia związane z ochroną danych osobowych i prawem każdego człowieka do prywatności;
          • poszerzenie warsztatu metodycznego nauczycieli, doradców i konsultantów metodycznych;
          • umożliwienie nauczycielom, doradcom metodycznym i konsultantom wymiany doświadczeń związanych z realizacją przedmiotowych treści;
          • poszerzenie wiedzy uczniów na temat poszanowania praw człowieka, w tym szczególnie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych;
          • kształtowanie wśród uczniów świadome  i odpowiedzialnej postawy obywatelskiej.

          Joanna Jakubowska