• Nagłówek

        • PROJEKTY REALIZOWANE W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

          Nazwa projektu

          Opis projektu

          Osoby odpowiedzialne

          Lepsza szkoła

          Lepsza szkoła to projekt edukacyjny prowadzony przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.

          Główne cele projektu to: badanie efektywności nauczania, rozwijanie integracji międzyprzedmiotowej, przygotowanie uczniów do udziału w sprawdzianie zewnętrznym, podnoszenie efektywności kształcenia
          i uczenia się.

          W tym r. szk. nasza szkoła realizuje projekt Lepszej Szkoły z języka polskiego i matematyki w klasach IV–VI.

          W ramach projektu uczniowie uczestniczą w Sesjach z plusem.

          Sesje z plusem to testy przeprowadzane trzy razy w roku szkolnym, na początku, po pierwszym i po drugim półroczu. Dają one możliwość badania bieżących postępów w nauce całych zespołów klasowych i pojedynczych uczniów.

          Posługując się specjalistycznymi narzędziami pomiaru dydaktycznego nauczyciele mają możliwość badania poziomu wiedzy i umiejętności uczniów, analizowania osiągnięć uczniów i porównania wyników swoich klas z wynikami uczniów w całej Polsce.

          Dorota Dziedziela

          Katarzyna Ślusarczyk

          Agata Rudzka

          Anna Pistolin

          Agnieszka Banaszewska - Hellich

          Małgorzata Tomala-Duch

          Monika Zapadka

          Joanna Brochocka-Pełka

          Agata Kurkus - Soja

          Hanna Duszak

          Joanna Parol

          Anna Pielak

          Małgorzata Kamińska

          Ewelina Rutkowska

          Inga Tomasiak

          Lekcje z klasą. Praca projektowa. Jak realizować projekt i integrować klasę. Projekt realizowany pod patronatem Uniwersytetu Dzieci

           

          Projekt pomaga w integrowaniu klasy podczas ciekawych lekcji wychowawczych. Podczas realizacji zadań uczymy się jak wykształcić kompetencje społeczne uczniów i rozwinąć ich pewność siebie.

          Kształtowanie umiejętności społecznych, takich jak kreatywność, samoświadomość, elastyczność, współpraca oraz empatia, jest obecnie jednym z najważniejszych zadań szkoły. Takie zdolności są niezbędne z perspektywy rozwoju dzieci, ich zainteresowań i zdobywania doświadczeń. 

          Marlena Grzegorzewska

           

          Międzynarodowy projekt Penfriends from all over the world





           

           


           

          Korzyści płynące z realizacji projektu:

          Dzięki udziałowi w zajęciach uczniowie:

          • zintegrują się ze sobą,
          • rozwiną kompetencje społeczne,
          • dowiedzą się, jak planować i przeprowadzać projekt,
          • nauczą dzielić się zadaniami w grupie, współpracować i dążyć do wspólnego celu.

          W ramach autorskiego projektu Penfriends from all over the world wybrani uczniowie klas 5-7 korespondują pocztą tradycyjną z wybranymi uczniami ze  szkół z różnych krajów (Turcja, Hiszpania, Cypr, Rumunia, Węgry). Uczniowie dzięki temu projektowi doskonalą umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej, poszerzają zasób słownictwa a także poznają inne kultury. Projekt jest całoroczny, jego nadrzędnym celem jest motywowanie uczniów do nauki języka poprzez ciekawszą formę niż praca z podręcznikiem. Uczniowie nabywają także umiejętności pisania listów nieformalnych, które z całą pewnością przydadzą się podczas egzaminu ósmoklasisty. 

          Marlena Grzegorzewska









           

          Ogólnopolski projekt Polish pen friends

          Projekt Polish pen friends jest projektem krajowym, polegającym na ciągłej współpracy pomiędzy Szkołą Podstawową nr 357 w Warszawie a Szkołą Podstawową nr 5 w Brzegu Dolnym. Współpraca polega na pisaniu listów o zróżnicowanej tematyce w języku angielskim. Uczniowie korespondują z tymi samymi osobami, zatem poza zdobyciem umiejętności pisania w języku obcym, uczniowie również zdobyli nowych przyjaciół. 

          Marlena Grzegorzewska

          Wiem, czuję, pomagam

          Projekt polega na przeprowadzeniu cyklu zajęć opartych na multimedialnych scenariuszach lekcji „Wiem. Czuję… Pomagam!” stworzonych przez Kulczyk Foundation na podstawie „Mądrych bajek z całego świata”. Każdy ze scenariuszy promuje określone wartości i postawy, tj.szacunek, troska o innych, dzielenie się, odwaga, przyjaźń, współpraca. Punktem wyjścia do każdego scenariusza jest bajka. Inspiracją do napisania bajek były akcje pomocowe, które Kulczyk Foundation prowadziła na przełomie 2015 i 2016 oraz 2016 i 2017 roku. Akcje bajek dzieją się w Beninie, Brazylii, Grecji, Panamie, Grecji, Kolumbii, Malawi, Nepalu, Tajlandii, Tanzanii, Timorze Wschodnim, Wietnamie, na Ukrainie, a także w Polsce. 

          Dominika Falkowska

          Wszystkie Kolory Świata

          W tym roku Nasza Szkoła przystępuje po raz drugi do ogólnopolskiego projektu "Wszystkie Kolory Świata". Realizacja projektu: 31.X.2018 r- 22.02.2019 r. Celem projektu jest:

          - kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,

          - pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne,

          - zebranie środków na ratowanie życia najbardziej potrzebujących dzieci

          NA CZYM POLEGA PROJEKT?

          W ramach akcji uczniowie będą przygotowywali charytatywne, szmaciane laleczki UNICEF. Laleczki te są niezwykłe, ponieważ symbolizują pomoc uczniów dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. Każda z nich będzie miała swoją tożsamość.

          Dzieci wybiorą kraj pochodzenia dla wykonanej przez siebie laleczki, określą jej kolor skóry, strój, a także imię i wiek, które umieszczą w „akcie urodzenia". Tu pozostaje pole dla kreatywności uczniów, a także osób im pomagających. W akcję mogą się zaangażować rodzice, dziadkowie i opiekunowie dzieci. Dzięki tej współpracy międzypokoleniowej z powstaną małe, szmaciane dzieła sztuki.

          Laleczki zostaną zaprezentowane podczas specjalnie zorganizowanego w szkole wydarzenia - imprezy, spotkania, festiwalu etc. Każdy z zaproszonych gości będzie mógł zaopiekować się wybraną laleczką w zamian za przekazanie darowizny na rzecz ratowania życia dzieci. Minimalna kwota darowizny w wysokości 10 zł umożliwi zaszczepienie jednego dziecka przeciw najpoważniejszym chorobom wieku dziecięcego.

          Dorota Guba

          Klimatyczna klasa

          Fundacja Scenariusze Lekcji i Uniwersytet Dzieci/  W ramach projektu zrealizowany będzie angażujący cykl lekcji dotyczący przyrody i ochrony środowiska. Otrzymany też zestaw badawczy dla klasy pozwoli na przeprowadzenie ciekawych doświadczeń przyrodniczych. Po zrealizowaniu cyklu lekcji wspólnie z uczniami udział w konkursie, w którym główną nagrodą jest spotkanie klasy z naukowcem na uczelni wyższej.

          Anna Liszewska Katarzyna Zaremba

          Tajemnice drzew











           

          Propagowanie wiedzy o drzewach i ich roli dla środowiska oraz rozwijanie wrażliwości artystycznej dzieci poprzez kontakt z przyrodą. Budowanie wiedzy o drzewach i drewnie. Wzbogacanie dziecięcego słownika o pojęcia związane z drzewem oraz drewnem i jego przetwarzaniem. Rozbudzanie zainteresowania rolą drzewa w życiu człowieka. Tworzenie warunków do samodzielnego poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, eksplorowanie. Udział klasy 2 B w zajęciach z przedstawicielem Klubu Gaja i projektu realizowanego w Warszawie “Milion drzew dla Warszawy”. Kolejnym działaniem podjętym we współpracy będzie sadzenie drzew przy szkole i okolicy.

          Anna Liszewska Koordynacja projektu “Milion drzew dla Warszawy” - Dorota Guba

          EKO - akcja to atrakcja

          To projekt wielu działań działań ekologicznych prowadzony w naszej szkole dla uczniów, rodziców i wszystkich chętnych mieszkańców Bemowa korzystających ze szkolnej przestrzeni. Rodzice wraz z dziećmi, chętnie podejmują działania proekologiczne. Uczniowie w czasie spędzonym w szkole dowiadują się po co są prowadzone akcje ekologiczne, uczestniczą w warsztatach plastycznych, technicznych, przyrodniczych, tropią co szkodzi przyrodzie i nam samym, stają się świadomymi konsumentami. Dowiadują się jak zapobiegać zmianom klimatu, przeciwdziałać smogowi, nie marnować wody i jedzenia. Uczą się uczyć innych, zachęcają do brania udziału w akcjach ekologicznych, przekonują  społeczność szkolną do świadomego i ekologicznego życia.  

          Im większa gotowość wśród sprzymierzeńców na podejmowanie tych działań, tym większa jest nasza satysfakcja. 

          Edyta Fornalik

          Przyroda z klasą. Czy wiesz jak żyje jeż?

          Przyroda jest fascynująca! Uczniowie wraz z Uniwersytetem dzieci odkryją jej tajemnice, zobaczą gdzie mieszkają jeże, komu potrzebne są dżdżownice i jak tropić zwierzęta. Cykl lekcji  nauczy dzieci szacunku do przyrody..

          Nasi uczniowie poznają prawa panujące w naturze oraz przekonają się, jaki wpływ ma na nią człowiek. Będą prowadzić proste obserwacje przyrodnicze, wykonywać doświadczenia, tworzyć notatki i samodzielnie wyciągać wnioski. Ponadto, dzieci poznają wiele gatunków roślin i zwierząt oraz dowiedzą się, jak chronić przyrodę.

          Marlena Wiercińska

          Historyczne miejsca Warszawy- Pomniki Warszawy

          To koniecznie trzeba zobaczyć! Nauczymy się patrzeć na pomnik, jak na dzieło sztuki oraz przez pryzmat  wydarzeń bądź osoby, którą upamiętnia. Uświadomimy małym odbiorcom, jak przeszłe pokolenia wiele poświęcały, bo chciały żyć w wolnej Polsce.Jak odważni i świadomi byli ich rówieśnicy.z tamtych lat. “Pomniki Warszawy”, to miejsca zadumy, wspomnień -  żeby już nigdy nie trzeba było stawiać podobnych pomników. .Jest to projekt rodzinny. Dzieci wraz z Rodzicami, raz w miesiącu, odwiedzają historyczne miejsce Warszawy, upamiętniają w formie zdjęć i dzielą się z nami swoimi wrażeniami. Na zakończenie projektu wykonują “Rodzinny album historycznych miejsc Warszawy - Pomniki Warszawy”. Pod koniec roku (maj) organizujemy w szkole wystawę prac..  

          Marlena Wiercińska

          Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?

          Kształtowanie u uczniów kompetencji społecznych! Nawiązywanie relacji z innymi, empatia, świadomość własnych emocji czy dobra współpraca z innymi to kluczowe umiejętności w życiu każdego człowieka. Dzięki udziałowi w projekcie Lekcje z klasą  uczniowie nauczą się, jak pracować w zespole, twórczo myśleć, nazywać emocje oraz komunikować się ze sobą.

                     D. Ostrowska,           A. Nikiciuk, E.Żołądziejewska

          A co to znaczy? 

          Projekt

          Projekt językowo- poznawczy skierowany do uczniów klas II - III( w tym z ryzykiem dysleksji), którego celem będzie podniesienie świadomości językowej dzieci. Uczniowie podczas zajęć logopedycznych i terapii pedagogicznej będą poznawać na podstawie opowiadań Grzegorza Kasdepke znaczenie wybranych powiedzeń funkcjonujących w języku polskim. Finałem będzie konkurs plastyczny, w którym uczestnicy będą mogli  przedstawić za pomocą rysunku lub innych form artystycznych wyjaśnienia wybranych powiedzeń. Projekt przewidziany od listopada 2019 do lutego 2020. 

               Magdalena Tybuś       Anna Sulkowska

          Przyroda z klasą.

          Czy wiesz, jak żyje jeż?

          Przyroda jest fascynująca! Celem projektu jest, by uczniowie odkryli jej tajemnice, zobaczyli gdzie mieszkają jeże, komu potrzebne są dżdżownice i jak tropić zwierzęta? Nauczyciel przeprowadza angażujące zajęcia, które nauczą dzieci szacunku do przyrody.

          Uczniowie poznają prawa panujące w naturze oraz przekonają się, jaki wpływ ma na nią człowiek. Prowadzą proste obserwacje przyrodnicze, wykonują doświadczenia, tworzą notatki i samodzielnie wyciągają wnioski. Ponadto, dzieci poznają wiele gatunków roślin i zwierząt oraz dowiadują się, jak chronić przyrodę.

          Dominika Falkowska

          Lekcje z emocjami. Jak dbać o swój nastrój?



















           

          Projekt Lekcje z emocjami jest jednym z projektów edukacyjnych przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych stworzonych przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Celem projektu jest rozwijanie u uczniów umiejętności rozpoznawania własnych emocji i radzenia sobie z nimi. Dzieci poznają wartość i rolę różnych uczuć. Poprzez zabawę i doświadczenia będą uczyły się wyrażania emocji. Pogłębią swoją empatię, zyskają większą samoświadomość oraz poznają sposoby akceptowania trudnych uczuć. Rozwiną także kompetencje potrzebne w dorosłym życiu, m.in. planowanie, krytyczne myślenie, wyciąganie wniosków i współpracę w grupie. W ramach projektu zrealizowany zostanie cykl 8 scenariuszy lekcji wychowawczych:

          - Jak stworzyć zespół?

          - Jak świadomie podejmować decyzje?

          - Jak sobie radzić z agresją w sieci?

          - Co mogę zrobić ze swoją złością?

          - Czym jest empatia?

          - Jak okiełznać emocje przed wystąpieniem?

          - Jak radzić sobie ze stresem?

          - Jakie zalety ma stres?

          Agata Kurkus-Soja, kl. 5g

          Agnieszka Banaszewska-Hellich, kl. 5c

          Strażnicy Uśmiechu (program profilaktyczno-wychowawczy) 

          Realizacja wybranych warsztatów z programu w ramach godzin z wychowawcą. Podstawowym celem programu jest wspomaganie osobowości dzieci. Poprzez zajęcia prowadzone w atmosferze zabawy, stwarza się dzieciom możliwość:

          • rozwijania osobistej i społecznej świadomości,
          • uświadamiania sobie swojej wyjątkowości, wzajemnych różnic i podobieństw,
          • wzbogacenie swoich doświadczeń i umiejętności radzenia sobie z problemami,
          • osiągnięcia stabilności emocjonalnej,
          • rozwijanie optymalnych strategii przezwyciężania nieprzyjemnych stanów psychicznych, 
          • rozwijania sztuki wyrażania siebie i komunikacji z innymi, 
          • umacnianie zaufania i wiary w stosunku do siebie i innych.

          Ewelina Rutkowska, kl. 4a

          Pocztówkowa mapa

          Organizator :Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej w Grabowie

          Ogólnopolski projekt skierowany do uczniów szkół  wszystkich typów. Uczniowie uczą się poprawnie zaadresować kopertę, poznają polskie miasta oraz drogę listu od napisania go przez nadawcę i wrzucenia go do skrzynki pocztowej, po dostarczenie go przez listonosza adresatowi. Nawiązują i pielęgnują przyjaźnie, wracają do tradycji i obyczaju jakim jest wysyłanie kartek pocztowych, ćwiczą wypowiadanie się w formie pisemnej uwzględniając poprawność ortograficzną, gramatyczną i stylistyczną charakterystyczną dla kartki pocztowej. Finałem będzie prezentacja multimedialna pokazująca miasta i rejony, z których klasa otrzymała kartki oraz mapa z pocztówkami.

          Agnieszka Banaszewska- Hellich - koordynator    klasa 5c 

          Teatr klas starszych

          Projekt ma na celu zintegrowanie uczniów z różnych klas i pielęgnowanie wspólnego talentu, jakim jest gra aktorska. Uczniowie uczą się wyrażania emocji poprzez odpowiednią intonację i modulację głosu, mimikę i ruch na scenie. Uczą się pokonywania tremy i przekuwania strachu przed publicznym wystąpieniem na pozytywną mobilizację do działania. Rozwijana jest umiejętność pracy w grupie i poczucie odpowiedzialności za efekt wspólnych starań. Rozwijane jest kreatywne myślenie  operowanie symboliką w zakresie ruchu scenicznego, rekwizytów, kostiumów teatralnych i makijażu scenicznego. Uczniowie pracują ponadto nad kształtem scenariusza czy dekoracją teatralną, współdecydując o ostatecznym kształcie i wyrazie spektaklu. 

          Joanna Brochocka-Pełka

          Inteligentna matematyka

          Projekt realizowany w klasie 5F (kontynuacja z zeszłego roku szkolnego - wówczas projekt nosił nazwę Matematyka -wstęp do kariery wynalazcy) we współpracy z Wydziałem Matematyki i nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Klasa rozwiązuje zadania na platformie edukacyjnej zeszyt online, gdzie system wyposażony w sztuczną inteligencję naprowadza dziecko na właściwe rozwiązanie zadania, gdy pojawią się trudności, bądź dziecku zdolnemu stopniowo podwyższa poziom trudności zadań. Najbardziej pracowici uczniowie zostają nagrodzeni udziałem w wielu warsztatach naukowych, odbywających się na Politechnice Warszawskiej, mających na celu rozwijanie zainteresowań uczniów oraz doradztwo zawodowe.

          Agata Rudzka