• Nagłówek

        • AKCJE RALIZOWANE W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

          Nazwa akcji/projektu

          Opis, podejmowane działania

          Osoby odpowiedzialne

          Aktywna przerwa

          Realizacja projektu ma na celu promowanie wśród uczniów bezpiecznej aktywności fizycznej podczas przerw szkolnych, ograniczenie nadmiernego korzystania z mediów cyfrowych oraz wdrażanie działań poprawiających bezpieczeństwo.

          W ramach Aktywnej przerwy realizujemy następujące działania:

          1. „Ćwiczę ja, ćwiczysz Ty” – uczniowie ćwiczą podczas przerw międzylekcyjnych według instrukcji umieszczonych na korytarzach szkolnych.  

          2. „Przerwa na zabawę” – udział w napodłogowych grach korytarzowych. Forma aktywizacji ruchowej mająca na celu doskonalenie motoryki małej i dużej, sprawności ruchów całego ciała, wzrost siły mięśni oraz rozwijanie  umiejętności orientacji w przestrzeni, umiejętności edukacyjnych, społecznych i emocjonalnych.

          3. „Muzyczny wtorek” - zabawy taneczno-ruchowe przy muzyce na dużej sali gimnastycznej. Uczniowie pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego ćwiczą przy muzyce układy taneczno-ruchowe przygotowane przez  nauczycieli oraz autorstwa własnego.

          4. „Słoneczny team - gry i zabawy zespołowe”- aktywności fizyczne w formie ulubionych przez dzieci gier i zabaw zespołowych (koszykówka, piłka ręczna, siatkówka)  

          5. „Strefa ciszy i relaksu” – przestrzeń w bibliotece szkolnej dla dzieci potrzebujących relaksu w ciszy. Czytanie książek i czasopism, gry planszowe.

          6. „Aktywni Słoneczni” - długa przerwa na świeżym powietrzu   z wykorzystaniem przyszkolnych boisk i bieżni (realizacja wiosną, latem).  

          7. „W zdrowym ciele, zdrowy duch” – przerwa na aerobik w małej sali gimnastycznej.

          8. „Planszówki w Słonecznej” - gry towarzyskie na przerwach, np.: „Kółko i krzyżyk”, „Statki”, „Państwa - miasta”, „5 sekund”, itp. dostępne w wyznaczonej strefie gier planszowych.

          9. „Aktywna przerwa w Słonecznej SP 357” – konkurs na klasowe fotorelacje z udziału w aktywnej przerwie.

          Joanna Lach

          Iga Polczyńska

          Piotr Gajda

          Daniel Piecyk

          Dorota Guba

          Rowerowy Maj

          Rowerowy Maj w Słonecznej Szkole Podstawowej nr 357 - edycja 2020 r.  Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz grona nauczycielskiego. W tegorocznej edycji kampanii Rowerowy Maj uczestniczy cała społeczność Słonecznej SP nr 357 w Warszawie! Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki - jedną przykleja na plakat wiszący w klasie, drugą do swojego dzienniczka.

          Katarzyna Kosińska

          Paulina Kurowska

          Akcja Gorączka Złota PCK "Detektyw Grosik"

          Nasza szkoła przystąpiła do akcji "Detektyw Grosik" polegającej na zbieraniu złotych monet o nominale 1, 2, 5-groszowych, które po zważeniu i przeliczeniu zostaną przeznaczone dla najbardziej potrzebujących dzieci i młodzieży z Warszawy. W tym roku Warszawska Grupa Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK przede wszystkim skieruje zebrane środki na akcję letnią dla dzieci i wyprawki szkolne. Organizatorzy przewidują organizację twórczych warsztatów dla dzieci, zajęć z pierwszej pomocy, gier i zabaw, a swoją opieką szczególnie chcą wesprzeć dzieci ze szkół, które wezmą udział w akcji Gorączka Złota PCK „Detektyw Grosik”. Informujemy jednocześnie, że Gorączka Złota PCK „Detektyw Grosik” 2018 została objęta honorowym patronatem Wojewody Mazowieckiego Pana Zdzisława Sipiery oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

          W porozumieniu z Panią Kierownik Świetlicy Panią Jolantą Lisowską w salach świetlicowych będą umieszczone pojemniki do których można wrzucać monety.

           

          Zbiórka makulatury

          Akcję ,,Przywróćmy Dzieciom Uśmiech” organizuje Fundacja Przyjazny Świat Dziecka.

          Przedmiotem akcji jest zbiórka makulatury prowadzona przez uczniów w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych oraz przedszkolaków wraz z rodzicami. Akcja trwa do 1 czerwca 2018 r, podsumowanie akcji nastąpi do 15 czerwca 2018 r

          Uczniowie w czasie trwania akcji przynoszą do szkoły makulaturę( gazety, czasopisma i pojedyńcze kartki papieru) i składają ją w dniu i miejscu wyznaczonym przez szkolnego koordynatora w porozumieniu z dyrekcją szkoły. Następnie fundacja odbiera zgromadzoną makulaturę i dostarcza ją do podmiotu zajmującego się jej przetwarzaniem.

          Celem akcji jest pomoc dzieciom przebywających w rodzinnych domach dziecka. Mogą one znaleźć tam pomoc , schronienie i prawdziwy dom.Biorąc udział w akcji pomagamy w zapewnieniu dzieciom opieki         w warunkach jak najbardziej zbliżonych do warunków panujących               w normalnej rodzinie.

          Jednocześnie projekt ma wymiar edukacyjny. Uczy dzieci i młodzież empatii, a także pokazuje, że należy pomagać innym. Poza tym udział      w akcji sprawia, że uczniowie poprzez edukację ekologiczną zdobywają wiedzę na temat segregowania odpadów i od najmłodszych lat wdrażają ją w życie.

          Monika Wilczyńska

          Inga Tomasiak

          Szkolne Koło Wolontariatu we współpracy z Fundacją Przyjazny Świat Dziecka

          Międzynarodowy Dzień Kropki

          15 września obchodzi się International Dot Day. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Powstają kropkowe dzieła sztuki, filmy animowane, matematyczne łamigłówki, labirynty, festiwale talentów. 

          Dominika Falkowska

          Danuta Ostrowska

          Aneta Rzeszutek   Małgorzata Kamińska

          Zbiórka żywności dla podopiecznych schroniska w Milanówku

          Akcja będzie trwać od 07.01.2020 r. do 07.02.2020 r. Celem akcji jest pozyskanie karmy oraz rzeczy potrzebnych do poprawy warunków przebywania zwierząt w schronisku. Intencją przedsięwzięcia jest zmotywowanie uczniów do niesienia pomocy zwierzętom ze schroniska, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz zachęcenie dzieci i rodziców do aktywnego udziału w zbiórce. 

          Agnieszka Kotarska

          Izabela Zegan

          Halina Kardyś 

          Urszula Szczukiewicz

          Zbiórka 

          plastikowych nakrętek

          Akcja ,, Nakrętka” trwa cały rok. Polega na zbiórce nakrętek po sokach, napojach, środkach chemicznych i przemysłowych. Środki z ich sprzedaży firma recyklingowa przekazuje na rehabilitację Natalki - dziewczynki ze zdiagnozowanym czterokończynowym porażeniem mózgowym, niedowidzeniem oraz padaczką. Udział w akcji wpływa na rozwój uczniów w aspekcie społecznym (uczy empatii, uwrażliwia na potrzeby słabszych, daje poczucie sprawstwa)   oraz ekologicznym (segregowanie odpadów ).

          Monika Wilczyńska

          Inga Tomasiak

          Szkolne Koło Wolontariatu 

          MIRABELKA – kiełkująca historia w 100-licy

          Ogólnopolska inspirująca akcja czytelnicza „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”: CELEM akcji jest:

          • promocja czytelnictwa;
          • rozbudzanie zainteresowania historią Polski;
          • zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną;
          • organizacja warsztatów w bibliotece

           

          Dorota Guba

          Recykling daje owoce

          Ogólnopolska akcja  - w tym roku będziemy  rozdawać  pyszne i zdrowe owoce w zamian za przynoszone zużyte baterie oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Za każde przyniesione 10 sztuk baterii lub zużyty drobny sprzęt elektroniczny osoby otrzymają owoc. Pojemniki będą znajdować się  w Bibliotece Szkolnej. 

          Dorota Guba

          Szlachetna paczka

          Ogólnopolska akcja “SZLACHETNA PACZKA”. 

          Akcja opiera się o ideę przekazywania bezpośredniej pomocy osobom potrzebującym i ich rodzinom na podstawie wcześniejszego rozpoznania ich potrzeb. Osoby potrzebujące otrzymują paczkę odpowiadającą ich indywidualnym potrzebom. 

          Dorota Guba

          Wielkanocna paczka

          Ogólnopolska akcja “Wielkanocna paczka - kresy w potrzebie”. Akcja opiera się o ideę przekazywania bezpośredniej pomocy osobom potrzebującym i ich rodzinom przebywającym na stałe na Białorusi.Osoby potrzebujące otrzymują paczkę odpowiadającą ich indywidualnym potrzebom.

          Dorota Guba

          Jak nie czytam jak czytam

          Ogólnopolska akcja mająca na celu popularyzację czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zamanifestowanie, że czytają więcej, niż dorośli. Organizatorem całej akcji jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole,  a organizatorami poszczególnych akcji lokalnych biblioteki szkolne, publiczne i pedagogiczne, szkoły oraz inne instytucje.

          Dorota Guba

          Dzień Życzliwości

          Akcja będzie przeprowadzona 21 listopada 2018 r. przez uczniów                             ze Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z dziećmi z zajęć etyki.

          Celem akcji jest upowszechnianie życzliwości jako zasady – filaru współżycia społecznego; kształtowanie otwartej postawy w kontaktach międzyludzkich; jak również wykształcenie umiejętności udzielania wzmacniających komunikatów w relacjach interpersonalnych - mówienia dobrych rzeczy pod czyimś adresem, udzielania pochwał, komplementów;

          Monika Wilczyńska

          Inga Tomasiak

          Agnieszka Tomalak

          Potyczki słowne

          Projekt słowno-językowy przewidziany dla uczniów klas trzecich. Czas realizacji cyklicznie co roku podczas rekolekcji wielkopostnych w formie warsztatów. Gry, zabawy językowe, łamigłówki z zakresu fonetyki, słowotwórstwa, znajomości związków frazeologicznych.

          Magdalena Tybuś

          Anna Sulkowska

          Bajka o Mikołaju

          Akcja klasy 5c dla dzieci ze świetlicy. Zajęcia przeprowadzone w formie lekcji odwróconej o tematyce matematyczno- świątecznej.

          Agnieszka Banaszewska - Hellich 

          klasa 5c

          Program: Widzę? Reaguję! -
          Jeśli nie Ja,
          to Kto?

          Program realizowany na zlecenie Urzędu Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy, był częścią Kampanii edukacyjnej w zakresie przeciwdziałania przemocy, zaprojektowanej przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie dla Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.
          Program był adresowany do uczniów klas IV  i V  i zrealizowany we wszystkich klasach (17 klas) przez pedagogów i psychologów, którzy zostali przygotowani do prowadzenia do realizacji zajęć przez Zespół Pedagogów Dezyderia. Celem programu było uwrażliwienie dzieci,
          przy zaangażowaniu pedagogów i wychowawców na przejawy złego traktowania, umotywowanie do korzystania z akceptowalnych zachowań oraz komunikacji budującej pozytywne relacje. W wyniku udziału w Programie dzieci odpowiednio reagują na przejawy krzywdzenie i wiedzą,
          do kogo zwrócić się o pomoc. Program składał się z czterech zajęć profilaktycznych (po 45 minut) dotyczących tematyki: praw dzieci, obrony granic osobistych, komunikacji i asertywności oraz radzenia sobie w sytuacjach trudnych.

          Agnieszka Strumińska

          Marta Stefanowska

          Przemysław Jeruszka

          Emilia Kłączyńska

          Nie pal przy mnie, proszę

          Program Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. jest programem edukacji antytytoniowej opracowany w Instytucie Matki i Dziecka przez zespół autorów. Przeznaczony jest dla uczniów z klas I-III szkoły podstawowej. Głównym celem programu - jest zachęcanie do abstynencji tytoniowej oraz wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności skutecznego radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Cele szczegółowe:

          • Uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia,
          • Wykształcenie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie,
          • Uświadomienie, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia,
          • Uwrażliwienie na szkodliwość dymu papierosowego. Omówienie problemu biernego palenia,
          • Wykształcenie u dzieci umiejętności asertywnego reagowania wobec osób, które przy nich palą papierosy.

          Program składa się z jednego spotkania warsztatowego dla rodziców oraz pięciu spotkań warsztatowych dla dzieci  (dwóch dwugodzinnych i trzech jednogodzinnych). Warsztat dla rodziców odbywa się przed rozpoczęciem zajęć z dziećmi. Po prezentacji programu omawia się trzy tematy: przyczyny podejmowania prób palenia tytoniu przez dzieci i młodzież, fazy uzależnienia od tytoniu oraz skutki biernego palenia. Warsztaty dla dzieci obejmują następujące tematy:

          • Co to jest zdrowie
          • Od czego zależy nasze zdrowie
          • Co i dlaczego szkodzi zdrowiu
          • Co robić, gdy moje zdrowie jest zagrożone
          • Nie pal przy mnie, proszę

          W zajęciach wykorzystuje się różnorodne metody aktywizujące, dostosowane do możliwości rozwojowych dzieci: "burzę mózgów", krzyżówki, układanki, “narysuj i napisz", dramę, pracę w grupach i ćwiczenia oddechowe. Realizatorami są nauczyciele, wychowawcy, specjaliści. 

          Wychowawcy klas I-III

          Bieg po Zdrowie

          Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podczas cyklu zajęć dzieci przeprowadzają wywiady z osobami niepalącymi, liczą koszty jakie generuje palenie papierosów, pracują w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów lub tworzą komiks z bohaterami programu. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Uczniowie są zachęcani do aktywnego udziału poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń, refleksji czy pomysłów. Aktywny udział sprzyja identyfikowaniu się z omawianą tematyką i motywuje do tego, aby zdobytą wiedzę i umiejętności stosować w codziennym życiu. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia będą tłem poruszanych tematów. Program jest skierowany także do rodziców lub opiekunów uczniów, gdyż jak wskazują badania naukowe, zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.

          Wychowawcy klas IV 

          Nauczyciele biologii

          Nauczyciele matematyki

          Nauczyciele plastyki

          Akcja sprzątanie świata Clean up the world

          19 września 2019 roku uczniowie klasy 5k oraz 5m wraz z nauczycielami Panią Katarzyną Zarembą oraz Panią Marleną Grzegorzewską przystąpili do międzynarodowej akcji sprzątania świata Clean up the world. Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie nie tylko przyczynili się do poprawy wyglądu części Bemowa ale również dali dobry przykład innym uczniom jak dbać o środowisko oraz być bardziej ecofriendly.

          Marlena Grzegorzewska

          Katarzyna Zaremba

          Czyste powietrze wokół nas








           

          Głównym celem Programu jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi. Program ma za zadanie:

          1. Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
          2. Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
          3. Zwiększyć wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
          4. Zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
          5. Zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.

          Wychowawcy klas 0

          Pozytywna Uwaga

          Nasza Słoneczna Szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Pozytywna uwaga”. 
          Ideą projektu jest, aby jak największa liczba uczniów otrzymała od nauczycieli „pozytywną uwagę” –  słowa pochwały, motywujące nauki i dobrego zachowania, akcentujące mocne strony i talenty dzieci. 
          Uwagi powinny być wpisane do dzienniczków lub za pośrednictwem dziennika elektronicznego Librus.​​
          Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej akcji,  w celu pozyskania dodatkowych informacji
          Nauczyciele, którzy zechcą podzielić się „pozytywnymi uwagami” przekazanymi swoim uczniom, mogą wziąć udział w konkursie „Pochwal się uwagą”, przesyłając ich treść poprzez formularz konkursowy: https://pozytywnauwaga.pl/konkurs/
          Wszyscy nauczyciele