• RAMOWY RYTM DNIA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

3 - LATKI

7:00 – 8:00

Zabawy dowolne według zainteresowań służące realizacji pomysłów dzieci zabawy konstrukcyjne, manipulacyjne, tematyczne, badawcze, ćwiczenia ortofoniczne, oddechowe, słuchowe, gramatyczne, zabawy integrujące grupę, ćwiczenia ogólnorozwojowe, zabawa indywidualna i zespołowa, słuchanie czytanych utworów literatury dziecięcej, prace porządkowe.

Zabawa ruchowa z określonym elementem ruchu

8:15 – 8:30

Czynności higieniczno–samoobsługowe, przygotowanie do posiłku.

8:30 – 9:00

Śniadanie, mycie zębów – uczenie dzieci samodzielności

9:00 – 9:20

Zajęcia dydaktyczne prowadzone z całą grupą, będące realizacją treści    programowych   wspomagających  dzieci  w  wychowaniu
            i kształceniu we wszystkich obszarach działalności edukacyjnej przedszkola. Rozwijanie różnorodnych aktywności dziecięcej: plastycznej, muzycznej, ruchowej, poznawczej, językowej, matematycznej.

9:20 – 10:30

Zabawy swobodne przy niewielkim udziale nauczyciela.

10:30-11:00

Obiad (zupa) przestrzeganie zasad dobrego wychowania podczas spożywania posiłku

11:00 – 11:45

Gry i zabawy ruchowe na powietrzu, w tym: zajęcia sportowe, obserwacje    przyrodnicze,   spacery   i   wycieczki.   Udział     dzieci    w     zajęciach: ruchowych,    umuzykalniających, z języka angielskiego  (w przypadku   niesprzyjającej   aury - gry i zabawy ruchowe w salach)

12:00 – 12:15

Czynności higieniczno – samoobsługowe, przygotowanie do posiłku.

12:30 – 13:00

Obiad (drugie danie) przestrzeganie zasad dobrego wychowania podczas spożywania posiłku

13:00-14:30

Odpoczynek /bajkoterapia/, /muzykoterapia/

14:30-15:15

Organizowanie sytuacji sprzyjającej dziecięcej aktywności, zabawy relaksacyjne, gry i zabawy ruchowe, zabawy integracyjne, zabawy dowolne: tematyczne, konstrukcyjne, badawcze,  techniczne,  praca  stymulacyjno-kompensacyjna  i  indywidualna / praca z dzieckiem zdolnym/. Słuchanie bajek czytanych przez nauczyciela, dowolna działalność dzieci: zabawy swobodne w sali lub w ogrodzie, dobór zajęć uzależniony od pogody i pory roku. Tworzenie    sytuacji   rozwijających    indywidualne   zdolności   i zainteresowania dzieci.

15:15-15:30

Czynności higieniczno–samoobsługowe, przygotowanie do posiłku.

15:00-15:30

Podwieczorek

15:30-17:00

Dowolna działalność dzieci: zabawy swobodne w sali, utrwalenie poznanych treści, zabawa dowolna z niewielkim udziałem nauczyciela, zabawy graficzne, rysowanie, majsterkowanie, zabawy i gry językowe. Zabawy edukacyjne i wychowawcze organizowane przez nauczyciela oraz podejmowane z inicjatywy dzieci, obserwacja pedagogiczna, praca indywidualna.