• Zajęcia rewalidacyjne

ZAJĘCIA REWALIDACYJNE

Termin rewalidacja pochodzi od łacińskich słów  re– znów, validus– mocny.
          Oznacza przywracanie człowiekowi pełnej sprawności. Rewalidacja to stawianie na mocne strony dziecka oraz szukanie tego, co w nim najlepsze.

CELE ODDZIAŁYWAŃ REWALIDACYJNYCH:

• rozwój i aktywizowanie tych wszystkich właściwości intelektualnych
            i osobowościowych ucznia, które umożliwiają mu pełne uczestnictwo w życiu. Oznacza przywrócenie człowiekowi możliwie pełnej i samodzielnej sprawności funkcjonowania w środowisku

Rewalidacja jest procesem dydaktyczno- wychowawczo- terapeutycznym z zaplanowanymi celami dostosowanymi indywidualnie dla każdego ucznia ze względu na ogromną różnorodność zaburzeń.

GŁÓWNE KIERUNKI ODDZIAŁYWAŃ REWALIDACYJNYCH TO:

• stymulowanie (dynamizowanie) rozwoju,
          • kompensowanie czyli wyrównywanie przez zastępowanie,
          • korygowanie zaburzonych funkcji,
          • optymalne usprawnianie, szczególne rozwijanie tych funkcji psychicznych i fizycznych, które są najsilniejsze i najmniej uszkodzone.

ZASADY PROWADZENIA ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH:
          •  Stworzenie warunków poczucia bezpieczeństwa, życzliwej pomocy;
          •  Kształtowanie pozytywnej atmosfery;
          •  Dostosowanie rodzaju prowadzonych zabaw i ćwiczeń do indywidualnego tempa rozwoju i możliwości dziecka;
          •  Powolne, systematyczne przechodzenie od zadań łatwiejszych do trudniejszych;
          •  Mobilizowanie dziecka do samodzielności i aktywności;
          •  Pobudzanie motywacji i chęci do wysiłku poprzez stosowanie różnorodnych i ciekawych ćwiczeń;
          •  Dostosowanie czasu trwania poszczególnych ćwiczeń do wydolności dziecka;
          • Stworzenie odpowiednich warunków oraz maksymalne wykorzystanie naturalnego potencjału dziecka do usprawniania zaburzonych funkcji.