• Realizatorzy działań związanych z doradztwem
          (koordynator, osoba odpowiedzialna)

Wszyscy członkowie Rady Pedagogicznej zaangażowani są w realizację działań związanych z doradztwem zawodowym oraz inne osoby zatrudnione w szkole, np. pielęgniarka szkolna. Osoby te współpracują z rodzicami uczniów przy realizacji WSDZ . Program realizacji WSDZ na dany rok szkolny opracowuje doradca zawodowy albo inny nauczyciel lub nauczyciele odpowiedzialni za realizację doradztwa zawodowego w szkole, wyznaczeni przez dyrektora szkoły. Dyrektor szkoły odpowiada za organizację działań związanych z doradztwem zawodowym. Koordynacją realizacji programu WSDZ na dany rok szkolny zajmuje się doradca zawodowy lub wskazany przez dyrektora szkoły nauczyciel, w tym nauczyciel wychowawca opiekujący się oddziałem, pedagog lub psycholog.

Sojusznicy i sieci współpracy

• poradnia psychologiczno-pedagogiczna nr 20
          • ośrodek doskonalenia nauczyciel;
          • biblioteka pedagogiczna;
          • centrum kształcenia praktycznego (CKP);
          • pracodawcy, przedsiębiorcy;
          • kuratorium oświaty, organ prowadzący;
          • organizacje pozarządowe;
          • ośrodki kultury.

PODSTAWA PRAWNA

1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 lutego 2019 r.w sprawie doradztwa zawodowego (Dz. U. poz. 325);
          2. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r.- Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59, ze zm.);
          3. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe(Dz. U. z 2017 r. poz. 60, ze zm.); Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2018 r. poz. 967, ze zm.);
          4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 356, ze zm.);
          5. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz. U. z 2019 r. poz. 639);
          6. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lipca 2022 r. w sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych (Dz. U. 2022, poz. 1610,);
          7. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lipca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych szkołach i placówkach (Dz. U. 2022 r. poz. 1593);
          8. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradni specjalistycznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1647).

Założenia ogólne szkolnego programu doradztwa zawodowego

Uczniowie poprzez poznawanie i rozwijanie własnych zasobów oraz wiedzę związaną z zawodami i rynkiem pracy przygotowywani są przez zespół nauczycieli (wychowawcy, nauczyciele przedmiotowi, pedagog-doradca zawodowy, wychowawcy świetlicy, bibliotekarz) do roli świadomego i odpowiedzialnego za swoje decyzje człowieka.

Uczestnikami są dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-VIII. Treści z zakresu doradztwa zawodowego są realizowane w szkole w ciągu roku szkolnego, zgodnie harmonogramem działań WSDZ:

1. Oddziały przedszkolne – prowadzenie preorientacji zawodowej
          2. kl. I – III – prowadzenie orientacji zawodowej,
          3. kl. IV – VI – prowadzenie orientacji zawodowej przez nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, wychowawców,
          4. kl.  VII - VIII – zajęcia z doradztwa zawodowego,
          5. Program zawiera treści dostosowane do danego etapu, formy i metody pracy, terminy i osoby odpowiedzialne za realizację.

Obszary do realizacji

Treści doradztwa zawodowego będą realizowane na każdym etapie edukacyjnym w czterech obszarach:

1. Poznawanie własnych zasobów, m.in.: zainteresowań, zdolności i uzdolnień, mocnych i słabych stron jako potencjalnych obszarów do rozwoju, ograniczeń, kompetencji (wiedzy, umiejętności i postaw), wartości, predyspozycji zawodowych, stanu zdrowia.

2. Świat zawodów i rynek pracy, m.in.: poznawanie zawodów, wyszukiwanie oraz przetwarzanie informacji o zawodach i rynku pracy, umiejętność poruszania się po nim, poszukiwanie i utrzymanie pracy.

3. Rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie, m.in.: znajomość systemu edukacji i innych form uczenia się, wyszukiwanie oraz przetwarzanie informacji o formach i placówkach kształcenia, uczenie się przez całe życie.

4. Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych, m.in.: planowanie ścieżki edukacyjnej i zawodowej z przygotowaniem do zdobywania doświadczenia zawodowego oraz refleksji nad nim, podejmowanie i zmiany decyzji dotyczących edukacji i pracy, korzystanie z całożyciowego poradnictwa kariery.

Zespół doradztwa zawodowego:

Przewodnicząca zespołu: