• Warnke

• Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, iż nasza szkoła wzbogaca swoją ofertę z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej wprowadzając terapię metodą Warnkego. Sesje terapeutyczne dedykowane są uczniom
          w wieku szkolnymz trudnościami z uczeniem się, pisaniem oraz czytaniem.

Kwalifikacji do treningu dokonują nasi specjaliści, w porozumieniu z rodzicami.

Problemy szkolne coraz częściej związane są z deficytem w zakresie percepcji, czynności ruchowych, uwagi, prawidłowej pracy funkcji wzrokowych, słuchowych i integracja między nimi.

U dzieci mających trudności szkolne występują między innymi braki w różnicowaniu dźwięków o odmiennej wysokości i czasie trwania. Ponadto dzieci mają problem z określeniem kolejności występowania bodźców wzrokowych i słuchowych oraz koordynacją wzrokowo-słuchową, a samo wykonanie tych czynności zajmuje im bardzo dużo czasu.

Jednym z ekspertów zajmujących się tym obszarem był Fred Warnke, który opracował metodę wykrywania i treningu tych deficytów. Udowodnił, że jedną z najważniejszych przyczyn dysleksji i afazji są zaburzenia przetwarzania słuchowego. Uważał również, że można je zredukować lub zminimalizować stosując odpowiedni trening.

Założeniem Metody Warnkego jest oddziaływanie podczas treningu na zmysły wzroku, słuchu i motorykę ćwiczącego. Unikatowość metody stosowanej przez terapeutów wynika z zaangażowania pacjenta w trening (ćwiczący nie tylko słucha, ale także odpowiednio reaguje na występujące bodźce).Odpowiedzi uzyskane przez pacjenta w czasie diagnozy porównywane są do norm wiekowych, na podstawie których terapeuta tworzy plan treningowy. Zgodnie z założeniami metody Warnkego, trening dostosowywany jest do posiadanych w danym momencie umiejętności pacjenta.

Do kogo skierowana jest Metoda Warnkego?

Metoda Warnkego umożliwia pracę z dziećmi od 5 roku życia oraz z osobami dorosłymi mającymi problemy
          w następujących obszarach:

• Trudności w nauce
          • Problemy w nauce czytania i pisania
          • Zaburzenia przetwarzania słuchowego (APD)
          • Problemy logopedyczne
          • Problemy osób z grupy ryzyka dysleksji rozwojowej lub u których zdiagnozowano dysleksję
          • Problemy w lateralizacji

Koordynator i terapeuta metody Warnkego – Anna Sulkowska,  gabinet 42