Nagłówek
Międzynarodowy Program „Badacz Wody”
w Szkole Podstawowej nr 357 w Warszawie - r. szk. 2018/2019 r.
- „Badacz Wody” jest darmowym międzynarodowym programem, który zachęca uczniów w wieku 8-14 lat w 11 krajach świata do podejmowania odważnych i zdecydowanych działań na rzecz poszanowania wody poprzez zabawne i interaktywne misje oszczędzania wody.
- Jest atrakcyjną i inspirującą inicjatywą edukacyjną, która daje uczniom możliwość przeprowadzenia wspólnych działań związanych z wodą na rzecz swoich szkół .
- Wszelka aktywność i działalność szkół skupia się wokół portalu edukacyjnego - http://www.badaczwody.pl/polska. Uczestnicy poprzez stronę internetową inicjują tzw. misje badawcze, pobierają materiały edukacyjne i realizują wyzwania.
- Aktywności w ramach programu były prowadzone w szkole, w domu ( np. Rzuć wyzwanie rodzinie), czy na zewnątrz ( np. Szkolny ogródek ziołowy, badanie czystości wody w miejscowych zbiornikach wodnych).
- Program udostępniał nauczycielowi oraz uczniom 100 stron gotowych, ciekawych materiałów do przeprowadzenia zajęć, szansę otrzymania nagród w uznaniu za osiągnięcia uczniów i możliwość „zanurzenia” się Dzieci w sprawy o znaczeniu globalnym, jakim jest dbałość o czystość i oszczędzanie czystej wody słodkiej.
Do programu została wybrana klasa 4e.
Uczniowie wykonywali praktyczne zadania, prowadzali doświadczenia, eksperymenty.
W trakcie głosowania drużyna przyjęła nazwę „STRAŻNIKÓW CZYSTEJ WODY”.
Program realizowany był w trakcie 3 lekcji przyrody i poza lekcjami od 10 marca do 31 maja 2019r.
NASZE CELE:
- Rozwijanie postawy badawczej i zainteresowania środowiskiem przyrodniczym
- zdobycie wiedzy o wodzie, którą można się dzielić: jej znaczeniu dla życia, rozwoju cywilizacji, o rodzajach wody, jej zasobach w kraju i na świecie, o możliwościach dostępu do wody pitnej przez ludzi w innych krajach, o wykorzystaniu zasobów wody w Polsce i na świecie.
- wykonywanie wyzwań związanych z wodą i głównymi problemami dotyczącymi wody;
- upowszechnianie innym sposobów oszczędzania wody w życiu codziennym, w szkole i w domu;
- włączenie w nasze przedsięwzięcia społeczności szkolnej i lokalnej
- zrealizowanie dwóch wybranych misji i napełnienie wirtualnego zbiornika jak największą liczbą zdobytych punktów, co miało przekładać się na realne oszczędzanie wody poprzez nasze działania.
NASZE ZAŁOŻENIA:
- Do realizacji programu wybrano dwie misje spośród czterech: Misja „Czysta woda” oraz Misja „Cenna woda”.
- Stworzenie własnych wyzwań dla ratowania czystej wody.
- Prowadzenie bloga na stronie internetowej : https://www.badaczwody.pl/zarzadzanie-misja/szkola-pod146 – umieszczanie opisów i zdjęć z naszych rzeczywistych działań tak, aby wirtualny zbiornik wodny napełniał się punktami, przez to wodą, ożywiał rośliny i zwierzęta.
- Umieszczanie informacji o ważnych wydarzeniach na stronie internetowej szkoły i w gazetce szkolnej – Uczniowie.
NASZE DZIAŁANIA:
W ramach misji „Czysta woda” odbyła się lekcja filtrowania wody. Uczniowie pracując w grupach samodzielnie stworzyli filtr z otrzymanych materiałów i oczyszczali wodę.
Drugim zadaniem tej lekcji był tzw. „magiczny kwiat” – uczniowie pisali na kwiatach zobowiązania dla oszczędzania wody w domu, w szkole, kolorowali kwiat, składali kwiat zamykając do środka jego płatki, a następnie kładli na talerzyk z wodą. Kwiat samodzielnie otwierał się, co sprawiało nie lada zagadkę i frajdę.
Kolejna akcja polegała na oczyszczeniu zbiornika wodnego ze śmieci. Strażnicy Czystej Wody wykonali takie zadanie przy ujęciu wody oligoceńskiej znajdującego się przy boisku szkolnym.
Innym zadaniem w ramach tej misji było przygotowanie Światowego Dnia Wody na 22 marca: wodny szlak, wodny kącik i Quiz wiedzy o wodzie. Misję wsparli Uczniowie klasy IVi przygotowując na ten dzień „Wodny apel” oraz Uczniowie klasy VIa, którzy opracowali planszowe gry wodne.
Ponadto 3 zespoły „Strażników Czystej Wody” przeprowadziło lekcję na temat oszczędzania wody w klasach przedszkolnych i klasach I-III.
Druga Misja „Cenna woda” była działaniem długoterminowym i polegała na wykonaniu kilku zadań doprowadzających do bezpośredniego zaoszczędzenia wody poprzez wykorzystanie deszczówki.
Dzieci przeprowadziły wywiad z o wykorzystaniu wody w szkole, a następnie odbyli lekcję z P. Jakubem Paluchem, który wprowadził ich w tajniki systemu wodnego naszej szkoły i pokazał jakimi sposobami szkoła oszczędza wodę i energię.
Kolejnym wyzwaniem było prowadzenie ekologicznego ziołowego ogródka z wykorzystaniem kompostu i deszczówki. Uczniowie wypożyczyli jedną skrzynię z przyszkolnego ogródka od p. Katarzyny Zaremby o powierzchni 2,5 m², zasiali nasiona ziół w Sali 229, a następnie przenieśli rozsadę do ogródka, przy czym prowadzili pielęgnację i podlewanie roślin deszczówką. Od 14 maja wybrane z drużyny grupy Uczniów ścinały rano we wtorki i środy zioła oraz przyprawy z ogródka i zanosiły na szkolną kuchnię. Przy okazji Dzieci zdobyły informacje o powstawaniu i znaczeniu gleby, o tworzeniu kompostu, rozpoznawały gatunki ziół i przypraw oraz ich kulinarne zastosowanie.
W ramach misji „Cenna woda” przeprowadzono także akcję „Mini-SASS” , która polegała na określeniu czystości wody na podstawie organizmów w niej żyjących. Drużyna założyła odbycie wycieczki nad staw do parku „Moczydło”, przygotowała niezbędny sprzęt do pracy w terenie, ale warunki pogodowe nie pozwoliły w dniu 14 maja na wykonanie zadania, dlatego wykonano je w sali przyrodniczej 21 maja przy wsparciu technicznym polskiego koordynatora programu p. Zdzisława Nitaka, który wyposażył klasę w 4 mikroskopy cyfrowe ( 1 mikoskop szkoła otrzymała na własność), 3 laptopy + 1 szkolny.
Celem zadania było zaangażowanie Uczniów do postawy badawczej wobec przyrody i oznaczanie klasy czystości wody na podstawie małych organizmów wodnych. Zadanie miało też na celu podniesienie świadomości o racjonalnym korzystaniu z wody i energii, oraz kształcenie postawy do poszanowania wody w mieście i unikania jej zanieczyszczania przez wrzucanie odpadków. Grupy samodzielnie sporządzały preparaty do obserwacji w mikroskopie cyfrowym z wcześniej pobranej wody ze starorzecza Wisły „Kępa Potocka”. Szybko poruszające się i powiększone organizmy wodne na ekranie laptopa -które trudno było zobaczyć gołym okiem – wywołały furorę i dostarczyły niesamowitych emocji i wrażeń. Uczniowie z użyciem planszy –klucza rozpoznawali zwierzęta i określali klasę czystości wody. Każdy zespół wykonywał swoje zadanie w inny sposób i to było wielkie bogactwo podejścia Uczniów do zadania. Można było podziwiać energię i zaangażowanie się Dzieci, zachowywali się jak prawdziwi badacze.
Drugim zadaniem podczas zajęć 21 maja było rozpoznawanie gatunków drzew i krzewów iglastych oraz liściastych z wykorzystaniem planszy-klucza i obserwacji pod mikroskopem cyfrowym, z którego obraz obserwowali na ekranie laptopa. Dzieci przyklejały liście na kartki papieru, inne rysowały zaobserwowane liście i opisywały drzewa. Celem tego zadania było uświadomienie roli drzew w środowisku miejskim, zwrócenie uwagi na znaczenie drzew w magazynowaniu wody i oczyszczaniu powietrza oraz kształtowanie postawy do oszczędzania papieru i oddawania makulatury do recyklingu.
W ramach misji „Cenna woda” szkoła otrzymała od Fundacji GAP Polska zbiornik na deszczówkę o pojemności 100 litrów, który zamontowano przy szkolnym ogródku.
NASZE OSIĄGNIĘCIA:
- „Strażnicy Czystej Wody” zdobyli 2930 punktów,
- dotarli do 10879 osób,
- zaangażowali w oszczędzanie wody 3293 osoby,
- zaoszczędzili 2 m³ wody
- Drużyna jest laureatem programu w Warszawie – Szkoła otrzymała w nagrodę statuetkę laureata programu
- Uczniowie dostali w nagrodę dyplomy i koszulki „Badacza wody”.
- Uczniowie podnieśli poziom wiedzy i umiejętności z zakresu przyrody i ekologii, sa bardziej zintegrowani, uzyskali wyższe końcowe oceny z przyrody.
Ewaluacja programu:
-
- Omówienie naszych osiągnięć podczas lekcji przyrody z wykorzystaniem platformy www. badacz wody.pl i prowadzonego blogu, opinie Uczniów o programie.
- Pozytywne wypowiedzi Rodziców na zebraniach szkolnych i w wiadomościach na Librusie.
- Rozdanie dyplomów i nagród drużynie na apelu końcowo rocznym.
- Prezentacja programu 8 czerwca w Łazienkach Królewskich.
- Drużyna chce kontynuować program w Roku Szkolnym 2019/2020.
Ogólnopolski koordynator programu: Prezes Fundacji GAP Polska Zdzisław Nitak
Szkolny opiekun programu: Irena Ząbek - nauczyciel przyrody