„Bliżej siebie–warsztaty umiejętności wychowawczych”
Szanowni Państwo,
Specjalistyczna Poradnia Rodzinna Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy zaprasza na bezpłatny kurs dotyczący umiejętności wychowawczych. Program, który powstał na podstawie podejścia Elaine Mazlish i Adele Faber oraz Jespera Juul’a, składa się z ośmiu spotkań on-line trwających po 3 godziny. Podczas zajęć poruszone będą kluczowe kwestie dotyczące wychowania
Zapraszamy rodziców, którzy:
- chcą znaleźć czas na refleksję nad swoim rodzicielstwem,
- szukają okazji, aby ćwiczyć swoje umiejętności komunikacyjne,
- chcą lepiej radzić sobie z emocjami swoimi, małżonka oraz dzieci,
- chcą lepiej rozwiązywać konflikty w swojej rodzinie,
- interesują się, jak inni rodzice radzą sobie ze swoimi dziećmi i z relacjami w parze.
Zajęcia odbywają się przez osiem kolejnych wtorków od godz. 11.00 do 14.00 w okresie od 16 lutego do 6 kwietnia 2021roku.
Zgłoszenia prosimy kierować na adres: m.jozwik@spr.bemowo.waw.pl
Warsztaty_Blizej_siebie_-_online_-_ulotka.pdf
Dyrekcja SP 357
Psychologiczne Centrum Wsparcia dla uczniów, rodziców i nauczycieli
Szanowni Państwo,
przypominamy, iż od marca 2020 r. działa Warszawskie Centrum Wsparcia dla uczniów, rodziców i nauczycieli, którego zdaniem jest pomoc w okresie pandemii. Przy telefonie dyżurują psycholodzy, psychoterapeuci i pedagodzy z czterech specjalistycznych poradni psychologiczno-pedagogicznych.
Zachęcamy do monitorowania informacji zamieszczonych na stronie http://edukacja.warszawa.pl/ o działaniach podejmowanych w zakresie pomocy psychologiczno - pedagogicznej.
Poniżej ulotka informacyjna:
Psychologiczne_Centrum_Wsparcia_2021_v4.pdf
Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej
od 18 stycznia 2021 r.
Zgodnie z Komunikatem Dyrektora SP 357 zamieszczonym na stronie internetowej naszej szkoły, uczniowie klas I-III szkół podstawowych wracają do nauki stacjonarnej w ścisłym reżimie sanitarnym. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, nadal będą się uczyć zdalnie. Odziały przedszkolne funkcjonują bez zmian.
W tym czasie także zajęcia prowadzone w ramach udzielanej w szkole pomocy psychologiczno-pedagogicznej będą odbywały się w formie stacjonarnej dla wychowanków oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III oraz w formie on-line, z wykorzystaniem platformy Microsoft Office 365 - aplikacji Teams dla uczniów klas IV-VIII. Również nauczyciele współorganizujący kształcenie specjalne w oddziałach przedszkolnych i klasach I-III będą pracowali z uczniami w bezpośrednim kontakcie oraz będą towarzyszyli uczniom w klasach IV-VIII on-line podczas nauki zdalnej.
Poniżej:- Wykazy terminów konsultacji prowadzonych przez szkolnych psychologów i pedagogów dla uczniów oraz rodziców. Terminy_konsultacji_ppp_-18.01.2021_r..pdf
- Regulamin prowadzenia zajęć w ramach udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Regulamin_ppp_-_18.01.2021_r..pdf
Bożena Michalik
wicedyrektor ds. wychowawczych i pomocy psychologiczno-pedagogicznejOferta wsparcia psychologicznego w ramach NFZPoradnia świadcząca usługi psychologiczne i psychoterapeutyczne w ramach NFZ, oferuje psychoterapię w warunkach gabinetowych oraz terapię środowiskową z dojazdem do środowiska (dom, szkoła, placówki pomocowe). Oferowane wsparcie może pomóc dzieciom i młodzieży w spotykających ich trudnościach, jak trudności zachowania, obniżonego nastroju, problemów społecznych i wielu innych.
Poradnia przyjmuje dzieci i młodzież do 21 roku życia (maksymalnie uczące się w szkołach ponadpodstawowych). Prowadzi oddziaływania terapii indywidualnej, rodzinnej, organizuje spotkania rodzinne ze wszystkimi specjalistami zaangażowanymi w proces zdrowienia (m. in. terapeutami, lekarzami, nauczycielami, pedagogami, psychologami szkolnymi).
Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej
w czasie zawieszenia zajęć edukacyjnych
Zgodnie z Komunikatem Dyrektora SP 357 zamieszczonym na stronie internetowej naszej szkoły, kontynuowane jest zawieszenie zajęć edukacyjnych dla uczniów klas I-VIII do 3 stycznia 2021 r. Wszystkie zajęcia edukacyjne prowadzone są zdalnie. Także zajęcia rewalidacyjne oraz specjalistyczne, prowadzone w ramach udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole odbywają się on-line, z wykorzystaniem platformy Microsoft Office 365 - aplikacji Teams. Również nauczyciele współorganizujący kształcenie specjalne w klasach, towarzyszą uczniom on-line podczas nauki zdalnej.
Przypominam, iż z szkoła zapewnia możliwość zorganizowania zajęć w szkole lub realizację tych zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły, w odniesieniu do uczniów, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności lub brak możliwości realizowania zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, nie mogą realizować tych zajęć w miejscu zamieszkania.
Nadmieniam, że ponieważ oddziały przedszkolne funkcjonują bez zmian, zajęcia z zakresu udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej odbywają się stacjonarnie.
Specjaliści są nadal dla Państwa dostępni on-line lub pod numerem telefonu szkoły podczas konsultacji dla rodziców i uczniów, których terminy są zamieszczone na stronie internetowej szkoły w zakładce KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ/KONSULTACJE DLA UCZNIÓW I RODZICÓW. Wykaz terminów konsultacji on-line prowadzonych przez szkolnych psychologów i pedagogów nie zmienił się (poniższe informacje).
Zachęcam do korzystania z informacji zamieszczanych w zakładce STREFA RODZICA/AKADEMIA RODZICA. Znajdziecie tam Państwo porady i wskazówki, które mogą wesprzeć w tak trudnym dla nas wszystkich okresie.
Do wszystkich Państwa został przesłany poprzez Librus Regulamin prowadzenia zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, zgodnie z obowiązującą w szkole Strategią Zarządzania SP 357 w dobie pandemii.
Życzę dużo zdrowia i siły.
Z poważaniem
Bożena Michalik
wicedyrektor ds. wychowawczych i pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej
w dniach: 9 - 29 listopada 2020 r.
Zgodnie z Komunikatem Dyrektora SP 357 zamieszczonym na stronie internetowej naszej szkoły, zostają w szkole zawieszone zajęcia edukacyjne dla uczniów klas I-VIII w dniach 9.11. - 29.11.2020 r. Wszystkie zajęcia edukacyjne będą prowadzone zdalnie.
W tym czasie także zajęcia rewalidacyjne oraz specjalistyczne, prowadzone w ramach udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole będą odbywały się on-line, z wykorzystaniem platformy Microsoft Office 365 - aplikacji Teams. Również nauczyciele współorganizujący kształcenie specjalne w klasach, będą towarzyszyli uczniom on-line podczas nauki zdalnej.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki, w odniesieniu do uczniów, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności lub brak możliwości realizowania zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, nie mogą realizować tych zajęć w miejscu zamieszkania, zapewniamy możliwość zorganizowania zajęć w szkole lub realizację tych zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły. W przypadku takiej potrzeby należy przesłać informację drogą elektroniczną do sekretariatu szkoły. Rozważenie takiej możliwości obejmuje także realizację zajęć rewalidacyjnych lub specjalistycznych dla uczniów z niepełnosprawnością.
Wszyscy specjaliści będą dla Państwa dostępni on-line lub pod numerem telefonu szkoły podczas konsultacji dla rodziców i uczniów, których terminy są zamieszczone na stronie internetowej szkoły w zakładce KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ/KONSULTACJE DLA UCZNIÓW I RODZICÓW.
Także poniżej jest zamieszczony wykaz terminów konsultacji on-line prowadzonych przez szkolnych psychologów i pedagogów dla uczniów oraz Państwa, w celu wsparcia w tak trudnej sytuacji.
Oczywiście zapraszamy do kontaktu poprzez dziennik Librus.
Życzę dużo zdrowia i spokoju
Z poważaniem
Bożena Michalik
wicedyrektor ds. wychowawczych i pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla uczniów i ich rodziców w okresie zawieszenia zajęć edukacyjnych dla klas IV-VIII od 9 listopada 2020 r. do 29 listopada 2020 r.
Terminy konsultacji z pedagogami i psychologami----> Terminy_konsultacji_-_SP_357_.docx
Zawieszenie dyżurów stacjonarnych psychologów PPP20 w placówkach
Szanowni Państwo,
z uwagi na wprowadzone ograniczenia epidemiczne związane z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2, cotygodniowe dyżury stacjonarne psychologów na terenie placówek zostają zawieszone do odwołania i będą odbywać się online. W sytuacjach trudnych, wymagających obecności psychologa, dyżur odbędzie się na dotychczasowych zasadach.
Zaleca się kontakt mailowy lub poprzez Skype z Panią Elizą Szepeluk, psychologiem Poradni opiekującym się naszą szkołą, w godzinach i dniach, tak jak dotychczasowe dyżury: w czwartki w godz.8.00- 11.45
Kontakt:
adres e- mail: eliza.szepeluk@ppp20.pl
lub poprzez Skype wpisując: eliza.szepeluk@ppp20.pl
Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w roku szkolnym 2020/2021
Szanowni Państwo,
przed nami nowy rok szkolny 2020/2021 i udział Państwa dzieci w zajęciach w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Planujemy od września prowadzić ww. zajęcia w trybie stacjonarnym. W trosce o zdrowie dzieci, zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego oraz rekomendacjami Ministra Edukacji Narodowej, pracujemy nad zapewnieniem naszym podopiecznym bezpiecznych warunków, w których będą odbywały się zajęcia.
Zajęcia planujemy rozpocząć:
Ø rewalidacyjne - 7 września 2020 r.;
Ø specjalistyczne - 14 września 2020 r. dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
Ø specjalistyczne - 21 września 2020 r. dla dzieci zakwalifikowanych przez specjalistów szkolnych na podstawie opinii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i oceny efektywności prowadzonych zajęć w roku szkolnym 2019/2020 oraz zakwalifikowanych po przeprowadzonych we wrześniu badaniach przesiewowych;
Ø trening Tomatisa - 7 września 2020 r.
Bardzo się cieszymy na spotkania z uczniami!!!
Specjaliści poinformują tych z Państwa, których dzieci będą objęte zajęciami, o środkach ostrożności obowiązujących podczas zajęć.
Jestem przekonana, że uda nam się wspólnie z Państwem wdrożyć dzieci do pracy w innych warunkach i z zachowaniem obowiązujących ostrożności.
Do zobaczenia!
Z życzeniami zdrowia
Bożena Michalik
wicedyrektor ds. wychowawczych i pomocy psychologiczno-pedagogicznej
wraz z członkami Zespołu ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Zasady organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. poz. 1591, ze zm.).
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana uczniowi w przedszkolu i szkole polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie w przedszkolu i szkole, w celu wspierania potencjału rozwojowego ucznia i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola i szkoły oraz w środowisku społecznym.
Dla kogo pomoc psychologiczno – pedagogiczna
Potrzeba objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną wynika w szczególności:
- z niepełnosprawności;
- z niedostosowania społecznego;
- z zagrożenia niedostosowaniem społecznym;
- z zaburzeń zachowania lub emocji;
- ze szczególnych uzdolnień;
- ze specyficznych trudności w uczeniu się;
- z deficytów kompetencji i zaburzeń sprawności językowych;
- z choroby przewlekłej;
- z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych;
- z niepowodzeń edukacyjnych;
- z zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową ucznia i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego i kontaktami środowiskowymi;
- z trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych z wcześniejszym kształceniem za granicą.
Diagnoza
Przeprowadzana diagnoza w szkole ma na celu rozpoznawanie i zaspokajanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawanie jego indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie w oddziałach przedszkolnych i szkole, w celu wspierania potencjału rozwojowego ucznia i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu szkoły oraz w środowisku społecznym. Podczas przeprowadzania diagnozy szkoła współpracuje z rodzicami, rejonową poradnią psychologiczno-pedagogiczną oraz poradniami, specjalistami i placówkami wskazanymi przez rodzica dziecka.
Szkoła rozpoznaje potrzeby ucznia poprzez (diagnozuje):
w oddziałach przedszkolnych:
- obserwację pedagogiczną mającą na celu wczesne rozpoznanie u dziecka dysharmonii rozwojowych i podjęcie wczesnej interwencji, a w przypadku dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne,
- obserwację pedagogiczną zakończoną analizą i oceną gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole (diagnoza przedszkolna);
w szkole:
- obserwację pedagogiczną w trakcie bieżącej pracy z uczniami mającą na celu rozpoznanie u uczniów trudności w uczeniu się, w tym w przypadku uczniów klas I–III szkoły podstawowej deficytów kompetencji i zaburzeń sprawności językowych oraz ryzyka wystąpienia specyficznych trudności w uczeniu się, a także potencjału ucznia
i jego zainteresowań;
w oddziałach przedszkolnych i szkole:
- prowadzenie badań (przesiewowych i pogłębionych) i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły.
Jeśli mimo udzielanej uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej w oddziałach przedszkolnych i szkole nie następuje poprawa funkcjonowania ucznia, dyrektor szkoły, za zgodą rodziców ucznia, występuje do publicznej poradni z wnioskiem o przeprowadzenie diagnozy i wskazanie sposobu rozwiązania problemu ucznia.
Formy pomocy psychologiczno – pedagogicznej
W szkole pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z uczniem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów, a także w formie:
- zajęć rozwijających uzdolnienia;
- zajęć rozwijających umiejętności uczenia się;
- zajęć dydaktyczno-wyrównawczych;
- zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym (terapia SI oraz trening słuchowy Tomatisa);
- zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu - w przypadku uczniów szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych;
- zindywidualizowanej ścieżki kształcenia;
- porad i konsultacji;
- warsztatów.
Formy udzielania tej pomocy, okres ich udzielania oraz wymiar godzin, w którym poszczególne formy będą realizowane, zostają przekazane rodzicom uczniów.
Dokumentacja psychologiczno – pedagogiczna
Rodzice dzieci posiadających dokumentację psychologiczno-pedagogiczną (np. opinia psychologiczno-pedagogiczna, orzeczenie o potrzebie kształcenie specjalnego, ocena rozwoju procesów integracji sensorycznej, zaświadczenie lekarskie), składają kserokopie wyżej wymienionej dokumentacji w sekretariacie szkoły.
Dostarczenie wspomnianych dokumentów umożliwi objęcie dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną, zgodnie z jego indywidualnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi oraz indywidualnymi możliwościami psychofizycznymi.
Rodzice mogą wnioskować o wydanie opinii szkolnej o uczniu. W celu otrzymania opinii szkolnej o dziecku, rodzice składają wniosek do Dyrektora Szkoły o wydanie opinii. Wnioski do pobrania znajdują się na stronie internetowej Szkoły w zakładce: Dokumenty szkoły/wnioski. Wnioski są także dostępne w sekretariacie Szkoły. Opinię sporządza się w terminie do 14 dni, od dnia wpłynięcia wniosku.
Dla ucznia objętego pomocą psychologiczno-pedagogiczną opracowuje się w szkole Kartę Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej, zwaną KPPP. Dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego opracowuje się w szkole Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny, zwany IPET. Rodzice mają prawo wglądu do dokumentacji swojego dziecka, opracowywanej na potrzeby organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla rodziców
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana w oddziałach przedszkolnych i szkole rodzicom uczniów polega na wspieraniu rodziców w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększania efektywności pomocy udzielanej uczniom.