Indeksy Qulturalne – SP 357

1. Wychowawcy odbierają Indeksy od koordynatora Edukacji Kulturalnej - Małgorzaty Wojtak.

2. Wychowawcy przekazują Indeksy uczniom swoich klas, którzy uczęszczają na zajęcia dodatkowe/pozalekcyjne z zakresu edukacji kulturalnej, tj.:

- taneczne

- teatralne

- wokalne / muzyczne/ gra na instrumentach

- plastyczne ( rysunek, ceramika, itp.)

- filmowe

- polonistyczne / czytelnicze

- zajęcia związane z poznawaniem historii Warszawy.

3. Uczniowie uzyskują w Indeksie potwierdzenie uczestnictwa w ww. zajęciach – podpis instruktora/pieczątka.

4. Uczniowie przekazują Indeksy Wychowawcy, a Wychowawca Koordynatorowi – w celu wpisania Indeksu do Szkolnego Rejestru Indeksów.

5. Koordynator oddaje Indeksy Wychowawcom, a Wychowawcy uczniom.

**************************************************************************************************************************************************

Warszawski Indeks Qulturalny

W procesie edukacji ważne są indywidualne potrzeby uczestnika i otwarta możliwość dokonywania wyboru drogi edukacyjnej. Szkoła nie jest jedynym miejscem, a edukacja formalna nie stanowi jedynej możliwej oferty uczenia się, nie można więc nie dostrzegać propozycji edukacyjnych płynących spoza szkoły. Edukacja pozaszkolna to duży i różnorodny obszar instytucji, bodźców informacyjnych i sytuacji edukacyjnych, w których uczestniczą dzieci, młodzież i dorośli. To wszystko tworzy przestrzeń dla uczenia się od siebie wzajemnie. Przestrzeń pozaszkolna coraz częściej jest postrzegana jako miejsce zdobywania wiedzy, kształcenia umiejętności i efektywnego nabywania kluczowych kompetencji.

Udział uczniów w różnorodnych warsztatach pogłębiających wiedzę, rozwijających zainteresowania i pasje oraz kształcących umiejętności w wybranych dziedzinach sztuki powinien być w określony sposób certyfikowany i akceptowany przez szkołę jako forma nabywania kompetencji.

Dlatego też od 2018 roku, w ramach Warszawskiego programu Edukacji Kulturalnej wprowadzony został Indeks Qulturalny. Indeks Qulturalny, to rozwiązanie systemowe, pozwalające na to, by działania uczniów były zauważone w szkole.

Dlaczego warto??

· Świadczy on o nabytych poza szkołą umiejętnościach i wiedzy, a to istotna informacja dla rodziców i szkoły.

· Motywuje go do systematycznego korzystania z zajęć rozwijających jego pasje i zainteresowania poza szkolnym programem nauczania.

Nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu indeksu qulturalnego.

Osoby zainteresowane otrzymaniem Indeksu Qulturalnego zgłaszają się do swoich wychowawców.