• Z życia Biblioteki

        •  

           

          W listopadzie w Bibliotece Szkolnej odbyła się kolejna fantastyczna zabawa "Zakręć kołem Savoi-vivre". Zadaniem uczniów było zakręcenie kołem oraz wykonanie zadania lub odwoedzenia na pytaniazwiązane z kulturalnym zachowaniem. Za dobrze rozwiązane zadanie uczniowie otrzymali nagrody.

           

          *********************************************************************************************************************************************

          PODSUMOWANIE AKCJI "MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH"

          RELACJA >>>>> ZOBACZ

          Październik w szkolnej bibliotece obfitował w wiele atrakcji przeznaczonych dla uczniów. Podczas przerw dzieci uczestniczyły w różnych zabawach i konkursach promujących czytelnictwo. Biblioteka szkolna zorganizowała wiele konkursów. Pierwszym z nich był konkurs na hasło promujące bibliotekę szkolną.

          Kolejnym konkursem była rozsypanka literowa, którą dzieci bardzo lubią. Zadaniem uczniów było odszyfrowanie nazwisk sławnych pisarzy. Jak co roku w programie był również konkurs na stworzenie pracy przestrzennej – sowy bibliotecznej. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem oraz wyobraźnią, powstało wiele wspaniałych prac.

          Podczas miesiąca bibliotek szkolnych innowacyjnym pomysłem było stworzenie zabawy "Koło fortuny" oraz
          "Kawiarenka u sowy". Zabawy miały swój harmonogram godzin i dni.

          „Koło fortuny” -  Zabawa polegała na zakręceniu kołem, na którym umieszczone były kartki z hasłami: zadanie, pytanie oraz joker. Pytania dotyczyły  różnych dziedzin wiedzy , w tym literatury dziecięcej i młodzieżowej. Kiedy uczeń wylosował zadanie musiał zmierzyć się , np. z tabliczką mnożenia lub wykonać ćwiczenia w postaci przysiadów, pajacyków, itp. Za zadanie dzieci otrzymywały drobne nagrody, za dobrą odpowiedz na pytanie cukierka.

          Joker – to pole najbardziej lubiane przez uczniów, każdy chciał tak zakręcić kołem, aby trafić jokera. Joker oznaczał od  razu nagrodę natychmiastową – dużą maskotkę. Emocji było wiele, na wyznaczonych przerwach były tłumy, długie kolejki , które kończyły się aż na korytarzu szkolnym. Było śmiesznie i zabawnie niektóre dzieci przed zakręceniem koła obiły znak krzyża, aby zatrzymało się na jokerze. Kiedy koło wskazało jokera dzieci piszczały i skakały aż do góry z radości. Nagrodami w kole fortuny były różne gadżety, zabawki i maskotki pozyskane od sponsorów i zakupione przez nauczycieli bibliotekarzy.

           Zamiennie z " kołem fortuny" prowadzona była " Kawiarenka u sowy". Nauczyciele bibliotekarze przygotowali słodki poczęstunek jako nagrodę dla dzieci. Co czwartek i piątek były pieczone ciasta i ciasteczka.  Co trzeba było zrobić, aby otrzymać słodki upominek ? Uczniowie musieli włożyć ręce do " pudełka zagadek", które skrywało wiele tajemniczych przedmiotów ( klocek, szczoteczka do zębów, linijka i wiele innych). Dzieci po dotyku odgadywali co znajduje się w środku.  Kawiarenka cieszyła się również bardzo dużym powodzeniem.

          W naszej bibliotece nie zabrakło też " poczytanek dla najmłodszych". Do udziału w akcji zaproszone zostały dzieci z grup przedszkolnych i zerówek. Na pamiątkę dzieci otrzymały zakładki do książek.

          Działania podjęte przez nauczycieli bibliotekarzy ukierunkowane były na wszechstronny rozwój dzieci, a także na promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

          Zabawy sensoryczne, matematyczne oraz rozwijające wyobraźnię a także zdolności plastyczne miały zachęcać do częstszego odwiedzania biblioteki.

          Udało się nam to w 110%. W niektóre dni kolejka do wzięcia udziału za zabawach sięgała aż na korytarz.

          Często słyszeliśmy wypowiedzi dzieci:

          • o nie ma koła fortuny to wypożyczę sobie książkę,
          • w naszej bibliotece tyle się dzieje,
          • biblioteka to najlepsze miejsce w szkole.

          Zadowolenie naszych uczniów było dla nas najlepszym dowodem, na to że działania które podejmujemy są skuteczne. Powodzenie akcji oraz duże zaangażowanie dzieci dodaje nam wiatru w żagle. To sprawia, że pragniemy, aby nasza biblioteka tętniła życiem i aby stale się coś działo. Stwarzamy miejsce przyjazne uczniom, gwarantujemy  - kto już raz odwiedzi naszą bibliotekę ten będzie już zawsze do niej zaglądał.