• Archiwum, Rok szkolny 2022/2023

• Warsztaty dla rodziców

15.05.2023 odbyły się warsztaty z rodzicami na temat budowania poczucia własnej wartości u dzieci i radzenia sobie z niepowodzeniami. Rodzice uczyli się jak skutecznie chwalić swoje dzieci i jak je wspierać w ponoszeniu porażek, aby nie podtrzymywać nastawienia na wynik tylko wzmacniać nastawienie na mistrzostwo – koncentrujące się na rozwoju, wyciąganiu wniosków, analizowaniu, dążeniu do bycia wciąż lepszym. Podczas warsztatów pedagog uwrażliwił rodziców na komunikaty nastawione wyniki, blokujące rozwój, które sprawiają, że dziecko przyczyn sukcesu czy porażki doszukuje się w sobie, we własnych wrodzonych cechach. Rodzice usłyszeli eksperyment nauczyciela ceramiki ukazujących różnice w efektach dwóch wcześniej omówionych nastawień (na wynik i na mistrzostwo) dzięki czemu mogli doświadczyć różnic wynikających z koncentracji na wyniku i koncentracji na procesie i nastawieniu na mistrzostwo. W dalszej części warsztatów rodzice mogli ćwiczyć komunikaty wspierające rozwój - chwalenie cech w procesie, takich jak cierpliwość, wytrwałość, zaangażowanie, otwartość. Ćwiczyli również jak rozmawiać o uczeniu się z dziećmi, szczególnie w sytuacjach kiedy dziecko doświadcza niepowodzeń i porównuje się z wynikami na tle innych. Podsumowaniem efektów i prawdziwym sprawdzianem zajęć było przygotowanie listu niespodzianki dla swojego dziecka, w którym rodzice budowali komunikaty wspierające w oparciu o proces.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję Rodzicom uczestniczącym w warsztatach za obecność, otwartość, ogromne zaangażowanie, zaufanie, dzielenie się doświadczeniami, wszelkie pytania, inspiracje. Było mi niezmiernie miło, gdy po spotkaniu podzieliliście się Państwo reakcjami dziecka po wręczeniu i przeczytaniu listu. Poniżej podsyłam też link do krótkiego filmu ku dalszej refleksji ... Wiara w NASZE zakończenia.

Chociaż czasem rzeczywistość nas doświadcza. Bywa, że plany nie są realizowane tak jak chcemy. To warto szukać NASZYCH zakończeń, Które czasem przychodzą w konsekwencji działań, których byśmy się nie spodziewali. Wiara w siebie i swoje pasje, samozaparcie i dążenie do celu, wsparcie dziecka przez rodzica i jego wiara w możliwości młodego człowieka ... To znajdziecie Państwo w filmiku. Do wykorzystania w rozmowie z nastolatkami i do autorefleksji.

Warto obejrzeć. https://liblink.pl/5SVDqRtaSn Emilia Kłączyńska – pedagog szkolny

Spotkania mają charakter cykliczny (w każdy 2 piątek miesiąca) i są bezpłatne.

Jesteśmy organizacją non profit, do której głównych celów należy: - upowszechnianie wiedzy na temat niedokształcenia mowy o typie afazji rozwojowej
          w społeczeństwie; - prowadzenie działań na rzecz integracji społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym
          z powodu afazji rozwojowej.
          FB: zafazjanasportowo Instagram: zafazjanasportowo

Symptomy świadczące o możliwym uzależnieniu od smartfonów, gier komputerowych

Wpływ ekranów na dzieci

Zachęcamy do zapoznania się z poniższą pozycją >>>>> Nowe-technologie-w-domu-Poradnik-dla-rodzicow-strony.pdf

___________________________________________________________________________________________________________

Warsztaty „Sensoryczna gotowość szkolna”

W  piątek 18.11.2022r. w naszej placówce odbyły się  warsztaty pt. „Sensoryczna gotowość szkolna” finansowane przez Urząd M. st. Warszawy – Biuro Edukacji, w której uczestniczyli rodzice oraz nauczyciele.

Najważniejszym i głównym zadaniem warsztatów było uświadomienie rodzicom i nauczycielom, że:
          * gotowość szkolna „nie buduje się sama” * jest wynikiem procesu rozwojowego (neuromotorycznego i sensorycznego), który bardzo często ulega zaburzeniom,
          * dziecko należy uważnie obserwować na każdym etapie rozwoju
          * trzeba szybko reagować na pojawiające się trudności,
          * zasięgać rady specjalistów, nie czekać, nie bagatelizować
          * czekanie ze wsparciem „do 6 roku życia” aż dziecko pójdzie do szkoły – to o wiele za późno.

Dziękujemy prowadzącej Pani Agnieszce Potok z Fundacji KAGI za podzielenie się wiedzą.