22 stycznia 1863 r. rozpoczęło się największe i najdłużej trwające powstanie na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim. Należy do tych nielicznych zrywów narodowowyzwoleńczych, które z góry było skazane na niepowodzenie. Dlaczego więc Polacy zdecydowali się rozpocząć walkę przeciwko zaborcy? Czy był sens powstawać przeciwko sile Rosji? Na to trudne pytanie odpowiedział sam ostatni dyktator Romuald Traugutt: „Nie wiem, czy był sens. Wiem tylko, że był mus”. Ta insurekcja niepodległościowa była nie tylko sprzeciwem wobec nasilającej się, pogardliwej, bezdusznej i przymusowej rusyfikacji mieszkańców Królestwa Kongresowego, ale też zrywem mającym na celu przywrócenie niepodległości państwu polskiemu. Uczestnicy powstania idąc do nierównego boju spełniali swój obowiązek wobec narodu. Ich ofiara nie poszła na marne. Odcisnęła piętno we wspólnej pamięci i stała się inspiracją dla kolejnych pokoleń bohaterów walk o wolność. Powstanie Styczniowe było wydarzeniem kształtującym polską tożsamość i momentem przełomowym społecznej świadomości. Dlatego powinniśmy pamiętać bohaterów insurekcji styczniowej.
160. rocznicę tego doniosłego wydarzenia uczciliśmy tematycznymi wystawami, przybliżającymi najważniejsze wydarzenia, postacie zaangażowane w ten zryw narodowy, a także przedstawiając znane dzieła malarzy związanych z powstaniem - Maksymiliana Gierymskiego i Artura Grottgera.
Z tej okazji przeprowadzony został Szkolny Konkurs Historyczny z wiedzy o Powstaniu Styczniowym.Do wzięcia udziału zaproszeni zostali uczniowie siódmych i ósmych klas oraz ich młodsi koledzy i koleżanki interesujący się historią Polski. Uczestnicy konkursu mogli nie tylko sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności, ale też w ten sposób oddać hołd bohaterom największego polskiego powstania.
Laureatami I Szkolnego Konkursu Historycznego zostali:
I miejsce (ex aequo):
Adrianna Rawiak z klasy 7b
Jakub Głąbkowski z klasy 8p
II miejsce:
Jakub Staniszewski z klasy 6c
III miejsce (ex aequo):
Gabriela Borowska z klasy 8e
Maja Pyzio z klasy 7c
Jeremi Markowski z klasy 8e
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz gratulujemy laureatom.
Janina Jezierska, Inga Tomasiak