• Projekt edukacyjny "SMOG"

PROJEKT EDUKACYJNY „SMOG”

Ogólnopolska kampania edukacyjna pod hasłem „Niewłaściwa ochrona przeciwpożarowa i jej wpływ na środowisko oraz czyste powietrze”

Miło Nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły: Krzysztof Pokrzywnicki i Kacper Marecki z klasy 4e zakwalifikowali się do Finału Konkursu „Czyste środowisko – czyste powietrze” w ramach Projektu „Kampania Smog”. Uczniowie wygrali w kategorii plastycznej – plakat. Finał odbędzie się 26 października 2018 r. w Centrum Nauki Kopernik w którym drużyny wezmą udział w trzech zadaniach. Finałom będzie towarzyszyć wystawa nadesłanych prac wybranych przez Jury konkursu oraz Maskotka projektu. Po zakończeniu zadań konkursowych – dla uczestników Finałów planowana jest mini konferencja z udziałem przedstawicieli służb ratowniczych i gala połączona z wręczeniem nagród.

Gratulujemy i trzymamy kciuki!

Koordynator projektu i opiekun konkursu : mgr Dorota Guba

Projekt wspierany był przez KURATORIUM OŚWIATY w Warszawie oraz współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej

Kampania SMOG – ale po co?

Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej.

Na 90% powierzchni Polski przekroczone są normy dla stężenia pyłu zawieszonego.

Benzo(a)piren to rakogenny i mutagenny czynnik zawarty w powietrzu – jego stężenie przekracza normy już na 100% powierzchni naszego kraju.

50% – 90% tych zanieczyszczeń robimy w swoich domach – paląc w piecach i kotłach niewłaściwymi materiałami.

Co robi z nami zanieczyszczone powietrze?

Powoduje bóle głowy, senność, niepokój, alergie, podrażnienie oczu, zapalenia i infekcje dróg oddechowych, trudności z oddychaniem i zajściem w ciążę.

Najprościej mówiąc, projekt powstał by…

… wiedzieć więcej na temat zanieczyszczeń powietrza i tworzącego się smogu,

… zdobyć informacje jak radzić sobie w przypadku sytuacji kryzysowej, czyli kiedy stężenie smogu będzie alarmująco wysokie,

… dowiedzieć się jak smog wpływa na nasze ciało i umysł,

… uświadomić sobie, że za smog odpowiedzialni jesteśmy my sami – najczęściej paląc w piecach i kotłach niewłaściwymi materiałami,

… móc dorastać i żyć w miejscu, gdzie powietrze jest czyste.

Co robiliśmy w ramach projektu?

- Przeprowadzono atrakcyjne zajęcia dla dzieci,

- Nauka dzieci przez zabawę - wykorzystywano gry edukacyjne w postaci aplikacji mobilnej, gdzie przez świat nauki prowadzić będzie uczniów Profesor Tlen i Siwy Dym. Można było grać z całą rodziną, nawet na CZAS (kto odpowie na więcej pytań w 15 minut). Można było grać w trybie NAUKA (spokojnie poznajecie wiele zagadnień związanych z tematem smogu i zdrowia). Ten tryb zalecamy był uczniom, którzy wezmą udział w półfinałach i finałach konkursu.

- przygotowane zostały materiały edukacyjno-informacyjne dla rodziców dotyczące smogu i zanieczyszczeń (… bo czy wiesz, że za smog odpowiadamy najczęściej MY SAMI?),

- przeprowadzono  konkurs „Czyste środowisko-czyste powietrze”.

Koordynatorzy projektu: mgr Dorota Guba