• Projekt edukacyjny “Wyprawa na Marsa”

Głównym celem projektu jest nie tylko realizacja treści obowiązujących w podstawie programowej techniki w klasie V,  ale również kształcenie umiejętności planowania swojej pracy, logicznego myślenia, jak również poprawa sprawności manualnej uczniów oraz zaszczepienie w młodzieży choć kropli zainteresowań szeroko pojętymi pracami manualnymi.

Celem projektu jest zapoznanie z właściwościami i przetwórstwem tworzyw sztucznych, uzupełnione o zagadnienia związane z rolą tworzyw w zrównoważonym rozwoju i ochronie środowiska oraz podstawowe informacje dotyczące przemysłu tworzyw w Polsce. Zaangażowanie społeczności lokalnej i szkolnej w świadomy recykling a także oddanie w ręce uczniów drugiego życia plastików  - poprzez stworzenie maszyn i innych przedmiotów niezbędnych do zorganizowania i przeprowadzenia “Wyprawy na Marsa” - łaziki, statki kosmiczne, sondy, postaci z kosmosu, itp., zaszczepienie tym samym również zainteresowań poznawczo-naukowych wśród młodzieży szkolnej.

Projekt będzie kształtował umiejętność pracy w grupie oraz prezentowanie swoich umiejętności oraz wiedzy.

Poza tym w ramach projektu uczniowie mają zadanie:

• zebrać próbki różnych tworzyw sztucznych i określić sposoby doświadczalnego ich rozróżniania,
          • rozpropagować wśród uczniów potrzebę recyklingu oraz czas rozkładu poszczególnych tworzyw sztucznych
          • poznają i przedstawiają kolegom drogę jaką przebędą plastikowe pojemniki od zakupu do zakładu przetwórstwa;
          • wykorzystają TI do zdobycia wiedzy na temat wypraw w kosmos
          •  wykorzystają TI do wyszukiwania informacji oraz prezentacji wyników projektu
          • popularyzacja techniki, przyrody,
          •  rozwijają własną kreatywność budując z niepotrzebnych odpadów przedmioty, które mogą być imitacją maszyn z wypraw kosmicznych

Elementy unikatowe

Niepowtarzalną cechą tego projektu jest w pełni zaangażowana grupa uczniów i ich rodziny oraz lekcje Techniki. Zajęcia zawierające elementy zarówno edukacyjne, jak i rozrywkowe. Projekt, który obejmuje zagadnienia interdyscyplinarne, daje szansę na odkrycie w sobie oraz prezentację posiadanych przez uczniów talentów: artystycznych, manualnych, przyrodniczo – geograficznych, informatycznych,  czy organizacyjnych.

Kompetencje kluczowe są niezbędne w procesie zdobywania wiedzy, dlatego w trakcie pracy nad projektem uczniowie mają szansę na ich kształtowanie i rozwijanie. Projekt to również propozycja dla całych rodzin jak w ciekawy sposób można spędzać czas wolny: tworzyć samodzielnie i rozwijać własną kreatywność zamiast korzystać  z gotowych pomysłów innych osób.

Miejsce i czas realizacji

Projekt realizowany będzie na terenie naszej szkoły. Czas realizacji: 11.02.2019 - 30.04.2019

Efektem realizacji – Wystawa w hallu głównym szkoły.

Katarzyna Kosińska