• Informacje i komunikaty

        • "REAGUJ NA NIEBIESKO!"

          Szanowni Państwo, 

           

          Z przyjemnością informujemy, że Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" rozpoczęło realizację projektu "Reaguj na Niebiesko!" kierowanego do świadków przemocy. W związku z tym informujemy o możliwości skorzystania z bezpłatnych konsultacji, w ramach których świadkowie przemocy będą mogli pozyskać informację o możliwościach działania w danej sytuacji, jak również otrzymać wsparcie psychologiczne dla siebie. 

           

          Zapisu na konsultację można dokonać dzwoniąc do biura Stowarzyszenia - tel. 22 499 37 33 - w godzinach 9:00-15:00 od poniedziałku do piątku. 

           

          Program Reaguj na Niebiesko! jest finansowany z funduszy EOG, Program Aktywni Obywatele-fundusz krajowy.

          Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
          ul. Jaktorowska 4
          01-202 Warszawa
          www.niebieskalinia.org

           

          zespół pedagogów i psychologów szkolnych 

           

           

          INFORMACJA DOTYCZĄCA PROCEDURY ORZECZENIOWEJ

           

           

           

          Bliżej siebiewarsztaty umiejętności wychowawczych

           

          Szanowni Państwo, 

          Specjalistyczna Poradnia Rodzinna Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy zaprasza na bezpłatny kurs dotyczący umiejętności wychowawczych. Program, który powstał na podstawie podejścia Elaine Mazlish i Adele Faber oraz Jespera Juul’a, składa się z ośmiu spotkań on-line trwających po 3 godziny. Podczas zajęć poruszone będą kluczowe kwestie dotyczące wychowania  

          Zapraszamy rodziców, którzy: 

          • chcą znaleźć czas na refleksję nad swoim rodzicielstwem, 
          • szukają okazji, aby ćwiczyć swoje umiejętności komunikacyjne, 
          • chcą lepiej radzić sobie z emocjami swoimi, małżonka oraz dzieci, 
          • chcą lepiej rozwiązywać konflikty w swojej rodzinie, 
          • interesują się, jak inni rodzice radzą sobie ze swoimi dziećmi i z relacjami w parze.

          Zajęcia odbywają się przez osiem kolejnych wtorków od godz. 11.00 do 14.00 w okresie od 16 lutego do 6 kwietnia 2021roku. 

          Zgłoszenia prosimy kierować na adres: m.jozwik@spr.bemowo.waw.pl

          Warsztaty_Blizej_siebie_-_online_-_ulotka.pdf

          Dyrekcja SP 357

           

           

          Psychologiczne Centrum Wsparcia dla uczniów, rodziców i nauczycieli

           

          Szanowni Państwo,

          przypominamy, iż od marca 2020 r. działa Warszawskie Centrum Wsparcia dla uczniów, rodziców i nauczycieli, którego zdaniem jest pomoc w okresie pandemii. Przy telefonie dyżurują psycholodzy, psychoterapeuci i pedagodzy z czterech specjalistycznych poradni psychologiczno-pedagogicznych. 

          Zachęcamy do monitorowania informacji zamieszczonych na stronie http://edukacja.warszawa.pl/ o działaniach podejmowanych w zakresie pomocy psychologiczno - pedagogicznej. 

          Poniżej ulotka informacyjna:

           

           

          Psychologiczne_Centrum_Wsparcia_2021_v4.pdf

           

           

           

          Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej  

          od 18 stycznia 2021 r. 

           

          Zgodnie z Komunikatem Dyrektora SP 357 zamieszczonym na stronie internetowej naszej szkoły, uczniowie klas I-III szkół podstawowych wracają do nauki stacjonarnej w ścisłym reżimie sanitarnym.  Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, nadal będą się uczyć zdalnie. Odziały przedszkolne funkcjonują bez zmian. 

          W tym czasie także zajęcia prowadzone w ramach udzielanej w szkole pomocy psychologiczno-pedagogicznej będą odbywały się w formie stacjonarnej dla wychowanków oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III oraz w formie on-line, z wykorzystaniem platformy Microsoft Office 365 - aplikacji Teams dla uczniów klas IV-VIII. Również nauczyciele współorganizujący kształcenie specjalne w oddziałach przedszkolnych i klasach I-III będą pracowali z uczniami w bezpośrednim kontakcie oraz będą towarzyszyli uczniom w klasach IV-VIII on-line podczas nauki zdalnej.  


          Poniżej:

          1. Wykazy terminów konsultacji prowadzonych przez szkolnych psychologów i pedagogów dla uczniów oraz rodziców;                                                                                                                                                                                   Terminy_konsultacji_ppp_-18.01.2021_r..pdf

          2. Regulamin prowadzenia zajęć w ramach udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej.                                     Regulamin_ppp_-_18.01.2021_r..pdf

          Bożena Michalik
          wicedyrektor ds. wychowawczych i pomocy psychologiczno-pedagogicznej

           
           
          Oferta wsparcia psychologicznego w ramach NFZ
           
          Poradnia świadcząca usługi psychologiczne i psychoterapeutyczne w ramach NFZ, oferuje psychoterapię w warunkach gabinetowych oraz terapię środowiskową z dojazdem do środowiska (dom, szkoła, placówki pomocowe). Oferowane wsparcie może pomóc dzieciom i młodzieży w spotykających ich trudnościach, jak trudności zachowania, obniżonego nastroju, problemów społecznych i wielu innych.

          Poradnia przyjmuje dzieci i młodzież do 21 roku życia (maksymalnie uczące się w szkołach ponadpodstawowych). Prowadzi oddziaływania terapii indywidualnej, rodzinnej, organizuje spotkania rodzinne ze wszystkimi specjalistami zaangażowanymi w proces zdrowienia (m. in. terapeutami, lekarzami, nauczycielami, pedagogami, psychologami szkolnymi).
           
           

           

          *****************************************************************************************************

           

          Drodzy Uczniowie, 

          Rzecznik Praw Dziecka uruchomił dla Was całodobowy bezpłatny Dziecięcy Telefon Zaufania -  800 12 12 12 i dedykowany dla Was czat internetowy. Za pośrednictwem tych dwóch kanałów komunikacji możecie uzyskać natychmiastowe wsparcie, podzielić się swoimi przeżyciami i wspólnie ze wspierającą osobą dorosłą zastanowić się nad rozwiązaniem swoich problemów. 

          Wspomniany wyżej czat internetowy ma charakter nieodpłatny, nie wymaga również logowania ani instalowania aplikacji.  

          Komunikacja odbywa się na stronie internetowej rzecznika brpd.gov.pl  a obsługujący czat eksperci osobami profesjonalnie przygotowanymi do udzielania Wam takiego wsparcia.  

          Możecie kontaktować się poprzez bezpieczny czat internetowy prowadzony pod adresem - https://brpd.gov.pl/sos-czat/  

          Jeśli coś Cię trapi, jeśli nie możesz sobie z czymś poradzić, dzwoń i czatuj. Razem z osobą dorosłą zastanowicie się, jak rozwiązać Twoje niepokoje.

           

          **************************************************************************************************************************************************

           

          Jak wspierać dzieci w trudnych sytuacjach związanych z pandemią koronawirusa?
           

          Przeczytaj >>>>> DZIECKO_W_PANDEMII_KORONAWIRUSA.pdf

           

          **************************************************************************************************************************************************

          Jak radzić sobie z emocjami wywołanymi przez pandemię?

          • Zachowaj codzienną rutynę. Stwórz optymalny plan dnia, uwzględniając obowiązki i czas wolny. Koniecznie zadbaj o sen- regeneracja jest bardzo ważna!
          • Rób przerwy w śledzeniu informacji na temat koronawirusa. Korzystaj tylko ze sprawdzonych źródeł informacji. Jeśli odczuwasz przeciążenie informacjami, ustal limit czasu i stałą porę przeglądania wiadomości na ten temat.
          • Zapewnij sobie wsparcie najbliższych. Bądź w kontakcie. Rozmawiaj o swoich emocjach, obawach, planach.
          • Podejmuj aktywności, które lubisz. Zadbaj aby były różnorodne.
          • Znajdź swój sposób na redukcję stresu (np. techniki relaksacyjne, aktywność fizyczna).
          Nie poddawaj się, wypróbuj różne strategie.
          • Zastanów się czy jest cos co możesz zrobić dla innych. Pomagając innym, pomagasz też sobie.
          • Jeśli tego potrzebujesz poszukaj wsparcia i nie wstydź się prosić o pomoc. W każdej chwili możesz poprosić o pomoc szkolnego specjalistę (pedagoga, psychologa) – możesz skontaktować się z kimś, kto udzieli Ci pomocy, wsparcia, okaże zrozumienie (wykaz godzin dyżurów specjalistów w zakładce 
          Pomoc psychologiczno- pedagogiczna).

          **************************************************************************************************************************************************

          Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej

          w czasie zawieszenia zajęć edukacyjnych

           

          Zgodnie z Komunikatem Dyrektora SP 357 zamieszczonym na stronie internetowej naszej szkoły, kontynuowane jest zawieszenie zajęć edukacyjnych dla uczniów klas I-VIII do 3 stycznia 2021 r. Wszystkie zajęcia edukacyjne prowadzone są zdalnie. Także zajęcia rewalidacyjne oraz specjalistyczne, prowadzone w ramach udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole odbywają się on-line, z wykorzystaniem platformy Microsoft Office 365 - aplikacji Teams. Również nauczyciele współorganizujący kształcenie specjalne w klasach, towarzyszą uczniom on-line podczas nauki zdalnej.

          Przypominam, iż z szkoła zapewnia możliwość zorganizowania zajęć w szkole lub realizację tych zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły, w odniesieniu do uczniów, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności lub brak możliwości realizowania zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, nie mogą realizować tych zajęć w miejscu zamieszkania.

          Nadmieniam, że ponieważ oddziały przedszkolne funkcjonują bez zmian, zajęcia z zakresu udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej odbywają się stacjonarnie.

          Specjaliści są nadal dla Państwa dostępni on-line lub pod numerem telefonu szkoły podczas konsultacji dla rodziców i uczniów, których terminy są zamieszczone na stronie internetowej szkoły w zakładce KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ/KONSULTACJE DLA UCZNIÓW I RODZICÓW. Wykaz terminów konsultacji on-line prowadzonych przez szkolnych psychologów i pedagogów nie zmienił się (poniższe informacje).

          Zachęcam do korzystania z informacji zamieszczanych w zakładce STREFA RODZICA/AKADEMIA RODZICA. Znajdziecie tam Państwo porady i wskazówki, które mogą wesprzeć w tak trudnym dla nas wszystkich okresie.

          Do wszystkich Państwa został przesłany poprzez Librus Regulamin prowadzenia zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, zgodnie z obowiązującą w szkole Strategią Zarządzania SP 357 w dobie pandemii.

          Życzę dużo zdrowia i siły.

          Z poważaniem

          Bożena Michalik

          wicedyrektor ds. wychowawczych i pomocy psychologiczno-pedagogicznej

           

          ************************************************************************************************************************************

          Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej

          w dniach: 9 - 29 listopada 2020 r.

           

          Zgodnie z Komunikatem Dyrektora SP 357 zamieszczonym na stronie internetowej naszej szkoły, zostają w szkole zawieszone zajęcia edukacyjne dla uczniów klas I-VIII w dniach 9.11. - 29.11.2020 r. Wszystkie zajęcia edukacyjne będą prowadzone zdalnie.

          W tym czasie także zajęcia rewalidacyjne oraz specjalistyczne, prowadzone w ramach udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole będą odbywały się on-line, z wykorzystaniem platformy Microsoft Office 365 - aplikacji Teams. Również nauczyciele współorganizujący kształcenie specjalne w klasach, będą towarzyszyli uczniom on-line podczas nauki zdalnej.

          Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki, w odniesieniu do uczniów, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności lub brak możliwości realizowania zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, nie mogą realizować tych zajęć w miejscu zamieszkania, zapewniamy możliwość zorganizowania zajęć w szkole lub realizację tych zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły. W przypadku takiej potrzeby należy przesłać informację drogą elektroniczną do sekretariatu szkoły. Rozważenie takiej możliwości obejmuje także realizację zajęć rewalidacyjnych lub specjalistycznych dla uczniów z niepełnosprawnością.

          Wszyscy specjaliści będą dla Państwa dostępni on-line lub pod numerem telefonu szkoły podczas konsultacji dla rodziców i uczniów, których terminy są zamieszczone na stronie internetowej szkoły w zakładce KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ/KONSULTACJE DLA UCZNIÓW I RODZICÓW.

          Także poniżej jest zamieszczony wykaz terminów konsultacji on-line prowadzonych przez szkolnych psychologów i pedagogów dla uczniów oraz Państwa, w celu wsparcia w tak trudnej sytuacji.

          Oczywiście zapraszamy do kontaktu poprzez dziennik Librus.

           

          Życzę dużo zdrowia i spokoju

          Z poważaniem

          Bożena Michalik

          wicedyrektor ds. wychowawczych i pomocy psychologiczno-pedagogicznej

          ************************************************************************************************************************************

           

          Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla uczniów i ich rodziców w okresie zawieszenia zajęć edukacyjnych dla klas I-VIII od 9 listopada 2020 r. do 29 listopada 2020 r.

           

          TERMINY KONSULTACJI Z PEDAGOGAMI I PSYCHOLOGAMI------>Terminy_konsultacji_-_SP_357_.docx

           

          ************************************************************************************************************************************

           

          Realizacja zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej

          w okresie pandemii

           

          W okresie pandemii, w naszej szkole pomoc psychologiczno-pedagogiczna organizowana i udzielana jest na odległość. Prowadzone są wszystkie zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, którymi objęci byli uczniowie przed zawieszeniem zajęć w szkole. Realizowane są zajęcia rewalidacyjne i specjalistyczne. W zdalnie realizowanym procesie terapeutycznym wykorzystujemy przede wszystkim aplikację Microsoft Teams oraz dziennik elektroniczny Librus, jak również stronę internetową naszej szkoły oraz formy komunikacji uzgodnione z rodzicami wychowanków przedszkolnych.

          Zajęcia rewalidacyjne prowadzone na odległość są realizowane przez nauczycieli współorganizujących kształcenie specjalne uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz specjalistów. Zajęcia planowane są zgodnie z tygodniowym Harmonogramem zajęć, uzgodnionym z wychowawcą i rodzicami ucznia. Nauczyciele i specjaliści prowadzą zajęcia rewalidacyjne, dostosowując proponowany przez nauczycieli przedmiotowych materiał edukacyjny do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów oraz uczestniczą z uczniem w zajęciach przedmiotowych.

          Zajęcia rewalidacyjne prowadzone z uczniem są poprzez:

          · przesyłanie poprzez aplikację Microsoft Teams i dziennik Librus oraz adresy e-mailowe rodziców, materiałów ćwiczeniowych  z opisem wykonania,

          · wskazywanie linków do interaktywnych portali edukacyjno-terapeutycznych dostępnych on-line ze wskazaniem odpowiedniego zadania lub ćwiczenia,

          · wykorzystanie programów terapeutycznych wspomagających rozwój dzieci, dostępnych on-line,

          · uczestniczenie w zajęciach przedmiotowych na czacie i wspieranie uczniów w trakcie pracy bieżącej,

          · prowadzenie konsultacji on-line (czat w aplikacji Teams, dziennik elektroniczny Librus),

          · prowadzenie wideo rozmów poprzez aplikację Teams,

          · prowadzenie zajęć on-line.

          W okresie od dnia 18 maja 2020 r. do dnia 7 czerwca 2020 r., w związku z prośbami rodziców oraz organizacji pozarządowych dotyczących konieczności zapewnienia odpowiedniego do potrzeb wsparcia dzieciom i młodzieży niepełnosprawnych, w tym realizacji zajęć rewalidacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych i zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju, decyzją Ministra Edukacji Narodowej nasza szkoła umożliwia korzystanie z bezpośredniego wsparcia udzielanego przez nauczycieli specjalistów w oddziałach przedszkolnych i szkole, w celu utrwalenia osiągniętych dotąd postępów i efektów prowadzonej terapii. Zajęcia rewalidacyjne prowadzone są w uzgodnieniu z rodzicami uczniów, przy zachowaniu całkowitej dobrowolności z ich strony, w miarę możliwości szkoły i z zachowaniem bezpiecznych warunków ich realizacji.

          Zajęcia specjalistyczne (rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne, dla uczniów uzdolnionych, logopedyczne, terapia pedagogiczna, doradztwo zawodowe, zajęcia SI) są realizowane głównie za pośrednictwem Dziennika Librus w formie przekazywania dzieciom i rodzicom: kart pracy rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne, gier i zabaw edukacyjnych oraz filmów, porad i konsultacji telefonicznych, za pośrednictwem Dziennika Librus i czatu w aplikacji Teams oraz wskazywanie linków do interaktywnych portali edukacyjno-terapeutycznych dostępnych on-line ze wskazaniem odpowiedniego zadania lub ćwiczenia do realizacji. Specjaliści wykorzystują programy terapeutyczne wspomagające rozwój dzieci, dostępne on-line. Prowadzą także zajęcia terapeutyczne on-line oraz wideo rozmowy. Wszystkie zajęcia planują zgodnie z tygodniowym Harmonogramem zajęć, uzgodnionym z rodzicami ucznia.

           

          ************************************************************************************************************************************

          Szanowni Państwo, 

          za nami kolejny tydzień zdalnej nauki i innego niż dotychczas udziału Państwa dzieci
          w zajęciach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w formie zajęć specjalistycznych. Wraz ze szkolnymi specjalistami mam nadzieję, że proponowane przez nas zadania przynoszą nie tylko wiele radości ze wspólnej zabawy, ale dają także efekty i nasza terapia jest skuteczna.
           

          Pragnę podziękować za wszystkie wiadomości od Państwa przesyłane do specjalistów, za wszystkie informacje zwrotne, wsparcie oraz życzenia zdrowia.  

          Staramy się udzielać jak najpełniejszego wsparcia uczniom i Państwu - ich rodzicom. Mając na uwadze zdalną formę realizacji treści programowych, starając się nie obciążać dodatkowymi zadaniami uczniów, wysyłamy zabawy, ciekawe artykuły, podsyłamy linki, udzielamy cennych wskazówek zgodnych z potrzebami uczniów i wskazaniami otrzymywanymi przez Państwa. Przypominamy o konsultacjach, zachęcamy, by uczniowie dzielili się ciekawymi pomysłami, wysyłali zdjęcia, filmy, prezentacje, oczywiście za Państwa zgodą. Dla nas, nauczycieli - specjalistów, niezwykle ważne są wszystkie informacje zwrotne, które otrzymujemy od Państwa i Państwa dzieci. Świadczą nie tylko o tym, iż udało nam się utrzymać kontakt z naszymi uczniami, ale też o tym, że nasze działania są potrzebne, dają satysfakcję dzieciom oraz wzbogacają ich wyposażając w niezbędne umiejętności, które będą bardzo im potrzebne, kiedy powrócimy do szkoły. 

          W związku z decyzją Ministra Edukacji Narodowej o zamknięcia szkół z powodu epidemii koronawirusa,  nasza szkoła  prowadzi nauczanie, korzystając z e-dziennika Librus oraz programu Office 365 dla edukacji, wykorzystując system Microsoft Teams, umożliwiający naszym uczniom zdalną naukę 

          W czasie zawieszenia zajęć także wszyscy specjaliści w taki sposób prowadzą zajęcia specjalistyczne, zgodnie z przydzielonym wymiarem godzin, z zastosowaniem narzędzi informatycznych, w oparciu o obowiązujące w naszej szkole Zasady kształcenia na odległość. 

          Specjaliści pracują za pomocą udostępniania materiałów terapeutycznych, jak również prowadzą zajęcia on-line w czasie rzeczywistym lub uzgodnionym z Państwem, za pomocą narzędzi umożliwiających połączenie się z uczniami.  

          Zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej cały czas analizuje programy nauczania
          i treści zawarte w tych programach i dostosowuje je tak, aby uczniowie mogli je realizować
          w sposób zdalny. Brane są pod uwagę indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne Państwa dzieci oraz ich możliwości psychofizyczne, do podjęcia zdalnej terapii. Prowadzone są też zdalne konsultacje.
           

          Pedagodzy i psychologowie poza konsultacjami on-line, świadczą zdalnie pomoc psychologiczno-pedagogiczną w trakcie trwania pandemii. Otaczają uczniów i Państwa opieką w sytuacjach występowania reakcji stresowych, lękowych w związku z epidemią koronawirusa. Inicjują i prowadzą działania interwencyjne w sytuacjach trudnych. Minimalizują skutki negatywne zachowań uczniów pojawiające się w wyniku wdrażania nauczania zdalnego, otaczają uczniów opieką i udzielają wsparcia uczniom, którzy mają trudności z akceptacją do nauczania zdalnego. Specjaliści udzielają uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej
          w formach zajęć, które były realizowane do czasu zawieszenia nauki w szkole.  Uczniowie nadal uczestniczą w zajęciach: logopedycznych, terapii pedagogicznej, terapii SI, w zajęciach
          z psychologiem i pedagogiem szkolnym. Nie odbywa się tylko trening słuchowy prowadzony metodą A.
          Tomatisa, ze względu na konieczność użycia podczas zajęć specjalistycznego sprzętu, który znajduje się w szkole. 

          Otrzymujemy wiele informacji zwrotnych. Specjaliści są w posiadaniu prac wykonywanych przez Państwa dzieci. Będziemy się starali umieścić otrzymane prace na stronie internetowej szkoły w formie np. prezentacji. Bardzo gorąco zachęcam do odwiedzania zakładki Kształcenie na odległość/Pomoc Psychologiczno-Pedagogiczna. Zajdziecie tam Państwo nie tylko informacje o wsparciu udzielanym przez szkołę, ale także informacje o wsparciu udzielanym przez inne poradnie funkcjonujące na terenie Warszawy, które czekają na Państwa i Państwa dzieci w sytuacjach, które są trudne i wymagają konsultacji ze specjalistami. 

          Bardzo się cieszę, że pomimo trudnej sytuacji jesteście Państwo z nami. Że tak pięknie pracujecie z dziećmi i dzielicie się z nami efektami Waszej pracy. Szczególne podziękowania ślę do naszych uczniów za dzielne podejmowanie nowych wyzwań i dbanie o wszechstronny, własny rozwój. 

          Na razie jeszcze specjaliści czekają na Wasze prace – Uczniowie! 

          Za chwilę zapewne – doczekamy się Was, już w szkole! 

          Do zobaczenia! 

          Z życzeniami zdrowia 

          Bożena Michalik 

          wicedyrektor ds. wychowawczych i pomocy psychologiczno-pedagogicznej  

          wraz z członkami Zespołu ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej 

          ***************************************************************************************************************************************************

          Informacja dotycząca pomocy psychologiczno-pedagogicznej w SP 357

           

          Szanowni Państwo,

          ponieważ nasi uczniowie znaleźli się w nowej, nieznanej sobie sytuacji – bez kontaktów z rówieśnikami, zabaw w przedszkolach, codziennej nauki, od 25 marca do dyspozycji Państwa i Państwa dzieci będą nasi szkolni pedagodzy i psychologowie.

          Zapraszamy Państwa i Państwa dzieci do dzielenia się niepokojami w czasie tak trudnym dla nas wszystkich. Spróbujemy Państwu pomóc i wesprzeć oraz udzielić dzieciom koniecznych wskazówek i porad.

          Głównym odbiorcą naszych porad będą nasi uczniowie, będziemy starali się rozmawiać z nimi nie tylko o sytuacjach i kłopotach szkolnych, ale przede wszystkim o lękach i stresach związanych z szerzącą się pandemią.

          Każdego dnia w określonych godzinach uczniowie będą mogli się kontaktować z ww. specjalistami, w każdej niepokojącej ich sprawie. Także Państwa zachęcamy do korzystania z proponowanej możliwości. Chcąc być jak najbliżej naszych uczniów proponujemy Państwu i uczniom bardziej bezpośredni kontakt telefoniczny pod numerami telefonów podanymi w załączonej tabeli oraz skorzystanie z komunikatora Microsoft Teams, za pomocą którego będzie można odbyć rozmowę ze specjalistami na czacie lub odbyć wideo rozmowę.

           

          Terminy konsultacji pedagogów i psychologów------>Terminy_konsultacji_-_SP_357.docx

          List_do_rodzicow.pdf

           

          Dokumentacja psychologiczno-pedagogiczna

          W czasie zawieszenia zajęć, związanym z zagrożeniem epidemiologicznym, wsparcie psychologiczno-pedagogiczne prowadzone jest na odległość.

          Rodzice dzieci posiadających dokumentację psychologiczno-pedagogiczną (np. opinia psychologiczno-pedagogiczna, orzeczenie o potrzebie kształcenie specjalnego, ocena rozwoju procesów integracji sensorycznej, zaświadczenie lekarskie), mogą składać kserokopie wyżej wymienionej dokumentacji w sekretariacie szkoły lub przesyłać do sekretariatu szkoły skany ww. dokumentów.

          Rodzice nadal mogą wnioskować o wydanie opinii szkolnej o uczniu. W celu otrzymania opinii szkolnej o dziecku, rodzice składają wniosek do Dyrektora Szkoły o wydanie opinii. Wnioski do pobrania znajdują się na stronie internetowej Szkoły w zakładce: Dokumenty szkoły/wnioski. Wnioski są także dostępne w sekretariacie Szkoły.

          W obecnej sytuacji prosimy o ograniczenie kontaktu ze szkołą. W tym celu zachęcamy do składania wniosków przesyłając wypełniony wniosek do sekretariatu szkoły, z podaniem adresu e-mailowego, na który ma być wysłana sporządzona opinia.

           

          ***************************************************************************************************************************************************

          List Pedagogów i Psychologów do Uczniów

          Drodzy Uczniowie,

          w związku z zaistniałą sytuacją zagrożenia epidemicznego, poważną i trudną, musimy w sposób szczególny współpracować i wspólnie zatroszczyć się o to, by przejść przez nadchodzący okres mądrze, możliwie efektywnie i bezpiecznie.

          Wszystkim nam zależy na tym, aby ten czas wykorzystać jak najlepiej, dlatego każdego prosimy o pełną mobilizację w czasie nauczania zdalnego.

          W związku z powyższym chcemy przekazać Wam kilka ważnych uwag do pracy z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych. Zaczniemy od kilku informacji technicznych:

          1. Pamiętaj o tym, że ważne jest przygotowanie stanowiska do pracy – monitor powinien znajdować się na odpowiedniej wysokości, żebyś nie musiał się nad nim pochylać; wygodne miejsce do siedzenia, abyś utrzymywał prawidłową postawę, a łokcie miał oparte np. na biurku.

          2. W czasie pracy zadbaj o odpowiednie oświetlenie.

          3. Jeśli masz możliwość przyciemnij urządzenia do stopnia, w którym ekran przestanie Cię razić w oczy.

          4. Zwróć uwagę na czas pracy przy urządzeniu, jeśli poczujesz się zmęczony/znużony zrób sobie koniecznie przerwę (nie rzadziej niż co 45 minut). Wykonaj kilka prostych ćwiczeń (np. przysiady, pajacyki, wspinanie się na palce, ruchy okrężne nadgarstka i szyi) i zadbaj o swoje oczy (wyszukaj za oknem trzy najbardziej oddalone przedmioty i przypatruj się im przez 10 sekund).

          A teraz dla przypomnienia kilka informacji dobrze już Ci znanych:

          1. Stosuj słownictwo, którym chciałbyś, aby koledzy/koleżanki się do Ciebie zwracali.

          2. Jeśli zauważysz, że ktoś zachowuje się w sposób nieodpowiedni - zgłoś to nauczycielowi.

          3. Bądź otwarty i chętnie pomagaj innym.

          4. Jeśli coś sprawia Ci trudność w obsłudze programów, które wykorzystujemy do nauczania zdalnego pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o pomoc.

          5. Czas wolny od nauki postaraj się wykorzystywać na inne aktywności niż korzystanie z gier komputerowych – niech Twój organizm odpocznie od sprzętu elektronicznego.

          Pamiętaj o tym, że ta sytuacja jest dla nas wszystkich nowa. Wiemy, że nie będzie łatwo, ale wszyscy dołożymy wszelkich starań, aby wykorzystać ten czas najefektywniej w sposób jednocześnie dla Was atrakcyjny.

          W razie jakichkolwiek trudności lub pojawienia się potrzeby rozmowy z nami pozostajemy do Waszej dyspozycji.

          Życzymy dużo zdrowia i spokoju.

          Marta Stefanowska – psycholog szkolny

          Agnieszka Strumińska – pedagog szkolny

          Tomasz Kopania – pedagog szkolny

          Emilia Kłączyńska – pedagog szkolny

          Przemysław Jeruszka – psycholog szkolny

           

          ***************************************************************************************************************************************************

          Informujemy, iż możecie Państwo także korzystać ze wsparcia naszej rejonowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 20, działającej przy ul. Powstańców Śląskich 17, tel. (22) 666 17 74, tel. 500 104 119. Dyżur w godzinach 9.00 – 19.00.

          Warszawa uruchamia Psychologiczne Centrum Wsparcia dla Rodziców i Uczniów. Od 25 marca będzie można tam znaleźć pomoc w trudnych sytuacjach związanych z pandemią koronawirusa, z uwzględnieniem przede wszystkim edukacji.

          Psychologiczne Centrum Wsparcia dla Rodziców i Uczniów oferuje trzy filary pomocy:

          Wsparcie psychologiczne dla rodziców

          Pomoc uruchamiają dwie specjalistyczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne: Uniwersytet dla Rodziców i Młodzieżowy Ośrodek Profilaktyki i Psychoterapii MOP. Rodzic, dzwoniąc tam, otrzyma wskazówki/porady dotyczące postępowania z dziećmi, które znalazły się w nowej, nieznanej sobie sytuacji (brak zwykłych kontaktów z rówieśnikami, zabaw w przedszkolach, codziennej nauki w szkole, która zastąpiona została w sposób nagły nauką zdalną)

          Od poniedziałku do piątku czynne są trzy numery telefonu dla rodziców:

          510 205 050 (godz. 9.00-18.00)

          519 047 372 (godz. 9.00-14.00)

          500 717 258 (godz. 14.00-18.00)

          W sobotę i niedzielę 519 047 370 (godz. 10.00–16.00)

          Wsparcie dydaktyczne dla rodziców

          Rodzice mogą liczyć na wskazówki merytoryczne i rady dotyczące edukacji zdalnej. Na pytania odpowiedzą nauczyciele poszczególnych przedmiotów. Uwaga! Nie będą rozwiązywać konkretnych zdań, tylko służyć radą, tłumaczyć. Kontakt drogą mailową z Warszawskim Centrum Inicjatyw Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń: zapytajeksperta@wcies.edu.pl

          Wsparcie psychologiczne dla uczniów

          Podczas dyżurów telefonicznych i online psycholodzy rozmawiają z uczniami nie tylko, o sytuacjach i kłopotach szkolnych, ale przede wszystkim o lękach i stresach związanych z szerzącą się pandemią.

           

          ***************************************************************************************************************************************************

          UWAGA - Zmiany w organizacji funkcjonowania

          Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 20 w Warszawie

          w okresie zagrożenia epidemicznego

           

          Informujemy naszych Klientów, że Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 20 w Warszawie nie przerywa pracy i nadal świadczy pomoc psychologiczno-pedagogiczną, jednak w znacznie ograniczonym zakresie:

          1. Wstrzymane zostały wszystkie spotkania indywidualne. Specjaliści świadczą pomoc w formie konsultacji i porad udzielanych on-line oraz telefonicznie.

          2. Zgodnie z harmonogramem wszyscy pracujący specjaliści Poradni udzielają porad on-line (Skype, Facebook).

          3. Wyznaczeni psychoterapeuci pełnią dyżury on-line (za pośrednictwem Skype’a):
          * poniedziałek w godz. 12:00-16:00,
          * piątek w godz. 8:00-12:00.

          4. Do dyspozycji Klientów pozostaje sekretariat i recepcja (pracownicy mają wyznaczone dyżury) poprzez kontakt telefoniczny i mailowy. W wyjątkowych sytuacjach jest możliwość kontaktu bezpośredniego
          w wyznaczonej w Poradni „Strefie Bezpieczeństwa”. Istnieje możliwość złożenia wniosku o przesłanie dokumentacji dziecka w recepcji lub przesłanie na adres mailowy Poradni.

          5. Klient może także złożyć wniosek o wydanie orzeczenia o potrzebie nauczania indywidualnego i kształcenia specjalnego za pośrednictwem ePUAP-u.

          6. Do kontaktu z Klientem w sprawach trudnych, kryzysowych zostaje wyznaczony numer: 723-244-778 oraz adres mailowy: ppp20@vp.pl
          Numer wraz z adresem dostępny jest od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-19:00.

          Zachęcamy rodziców do korzystania z naszego Facebooka, gdzie także zamieszczane są bieżące informacje.

          Obecna organizacja obowiązuje do odwołania.

           

          ****************************************************************************************************************************************

          Szanowni Państwo,

          Warszawscy uczniowie i ich rodzice mogą liczyć na pomoc w trudnych sytuacjach związanych z pandemią oraz wskazówki dotyczące edukacji zdalnej. Od 25 maja uzyskają je telefonicznie w czterech specjalistycznych poradniach.

          W Warszawie działa Psychologiczne Centrum Wsparcia dla Rodziców i Uczniów. Obecnie dyżury telefoniczne pełnią:

          • Poradnia Specjalistyczna Młodzieżowy Ośrodek Profilaktyki i Psychoterapii „MOP” – od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-14.00, pod numerem tel. 519 047 372;
          • Specjalistyczna Poradnia Profilaktyczno-Terapeutyczna dla Dzieci i Młodzieży ze Środowisk Zagrożonych Alkoholizmem „OPTA” - od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-18.00, tel. 500 717 258;
          • Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna „Uniwersytet dla Rodziców” – od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00 pod numerem tel. 510 205 050, a w soboty i niedziele w godz. 10.00-16.00 pod numerem 519 047 370.

           

          Działa także Młodzieżowy Telefon Zaufania w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „TOP”. Ze specjalistami można się kontaktować od poniedziałku do piątku, w godzinach 15.00-19.00:

          • 25 maja - 502 856 449;
          • 26 maja - 667 147 738;
          • 27 maja - 570 801 694;
          • 28 maja - 667 147 779;
          • 29 maja - 574 488 801;
          • 1 czerwca - 502 856 44;
          • 2 czerwca - 667 147 738;
          • 3 czerwca - 570 801 694;
          • 4 czerwca - 667 147 779;
          • 5 czerwca - 574 488 801.

           

          Można również wysłać e-mail na adres: mtz@mtz.waw.pl.

           

          Wsparcie dydaktyczne dla rodziców

          Rodzice mogą liczyć na wskazówki merytoryczne i rady dotyczące edukacji zdalnej. Na pytania odpowiadają nauczyciele poszczególnych przedmiotów, którzy tłumaczą i służą radą (nie rozwiązują konkretnych zadań). Kontakt z Warszawskim Centrum Inicjatyw Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń: zapytajeksperta@wcies.edu.pl.

           

          ***************************************************************************************************************************************************

          Szanowni Państwo,

          poniżej zamieszczamy ofertę Poradni Rodzinnej Powiślańskiej Fundacji Społecznej, świadczącej  bezpłatną zdalną pomoc psychologiczną oraz pomoc w formie konsultacji. 

          Zachęcamy do zapoznania się z treścią listu:

           

          Szanowni Państwo !!!!

          Okres pandemii jest trudny dla nas wszystkich, także dla Państwa uczniów i ich rodziców, dlatego chcemy zaoferować swoją pomoc.

          Zdajemy, sobie sprawę, że izolacja w domach, ograniczenie kontaktów społecznych, rosnące problemy życiowe (perspektywa utraty pracy, lub zmniejszenia dochodów, lęk o przyszłość) powodują nasilenie problemów w wielu rodzinach. Utrata rutyny dnia codziennego, naruszenie poczucia bezpieczeństwa „uwięzienie” w relacjach rodzinnych, to problemy, z którymi muszą borykać się zarówno dzieci, młodzież jak i ich rodzice. Wielu z nich potrzebuje pomocy bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

          Odpowiadając na te problemy informujemy, że Poradnia Rodzinna Powiślańskiej Fundacji Społecznej działa zdalnie świadcząc bezpłatne konsultacje i pomoc psychologiczną.

          Dzięki nam rodzice mogą otrzymać wsparcie w sprawie problemów wychowawczych, radzenia sobie ze stresem, problemów z używkami, przemocy w rodzinie, depresji, zaburzeń odżywiania czy stanów lekowych. Pracujemy, wręcz specjalizujemy się w pracy z dziećmi i młodzieżą.

          Osoby zainteresowane proszone są o kontakt telefoniczny: 22 622 99 09 (od poniedziałku do piątku w godzinach 11- 19) lub mailowy: mpu@pfs.pl

          W nawiązywaniu kontaktu zdalnego dbamy, żeby forma spotkań była jak najbardziej dostosowana do potrzeb i możliwości osób zgłaszających się. Pracujemy przez telefon oraz różnego rodzaju komunikatory internetowe.

          Zapraszamy do naszej Poradni oraz do udostępniania informacji o możliwości bezpłatnych porad i pomocy psychologicznej dla rodziców i uczniów.

           

          Pozdrawiam serdecznie

          Małgorzata Michałowicz

          Kierownik Poradni Rodzinnej

           

          Powiślańska Fundacja Społeczna

          00-542 Warszawa, ul. Mokotowska 55 
          tel.22 622 99 09 
          e.mail: mpu@pfs.pl 
          www.pfs.pl

           

          ***************************************************************************************************************************************************

          Wsparcie psychologiczne dla osób niemówiących w języku polskim

          lub niesłyszących

           

          Szanowni Państwo,

          na stronie Biura Edukacji znajduje się informacja dotycząca wsparcia psychologicznego dla osób niemówiących w języku polskim oraz osób niesłyszących .

          Osoby niemówiące w języku polskim lub niesłyszące mogą uzyskać wsparcie specjalistów z poradni psychologiczno-pedagogicznych (w tym specjalistycznych).

          Pomoc zdalną oferują: psycholodzy, pedagodzy, neurologopeda oraz surdologopeda. Porady w szczególności z zakresu trudności uczniów i wsparcia rodziców w związku z nauką ich dzieci lub obecną sytuacją izolacji społecznej można uzyskać w języku angielskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim oraz migowym.

          Zapraszamy do korzystania z proponowanej oferty. Poniżej zamieszczamy link do strony:

          https://edukacja.warszawa.pl/specjalne-potrzeby-edukacyjne/pomoc-psychologiczno-pedagogiczna/22186-wsparcie-psychologiczne-dla

           

          ***************************************************************************************************************************************************