W dniu 23.11.2018 w Szkole Podstawowej nr 357 w Warszawie odbył się Apel Naukowy podsumowujący Tydzień Edukacji Globalnej 2018 pod hasłem: „Odpowiadamy na wyzwania zmieniającego się świata!”. Tymi wyzwaniami były: cel 12 i 13 Zrównoważonego Rozwoju Agendy ONZ na lata 2015-2030, a nasze szkolne hasło projektowe brzmiało: „ Ratujemy Ziemię przed zmianami klimatu. Kupujemy odpowiedzialnie i oszczędzamy energię”.
Na wstępie głos zabrała Pani Irena Ząbek, która wskazała cele edukacji globalnej w dzisiejszym świecie, rozwijającym się dynamicznie i wielokierunkowo, gdzie szczególna rola przypada szkole, aby przygotować Uczniów do stawiania czoła wielu wyzwaniom zmieniającego się świata. Wskazała, że między innymi tymi wyzwaniami są ubóstwo, migracje ludności, dostęp do energii, zmiany klimatu, dyskryminacja, i to, że dzisiaj mamy technologie i wiedzę, która może pozwolić na pokonanie problemów, jeżeli tylko każdy z nas zechce działać choćby na swoim podwórku.
Następnie Uczniowie - przedstawiciele 12 zaangażowanych klas w realizację projektu przedstawili tematykę zajęć, lekcji i działań, które odbyli w ramach TEG 2018. Podczas apelu gościliśmy naukowców z Warszawskiego Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem. Pani dr Anna Batorczak w swojej prelekcji wyjaśniła na przykładach Uczniom: Czym naprawdę jest zrównoważony rozwój i jak go rozumieć na co dzień? Wywołała dyskusję na sali na temat ginących i zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt, czego przyczyną są postępujące zmiany klimatu i wylesianie. Opowiedziała o życiu i pracy ludzi, sytuacji dzieci w wielu krajach na półkuli południowej, którzy są nadal wyzyskiwani i nieuczciwie wynagradzani za pracę. Wspomniała o zbliżającym się Szczycie Klimatycznym COP 24, który odbędzie się w grudniu 2018 roku w Katowicach.
Uczniowie klasy 6b przedstawili wybraną spośród przygotowanych siedmiu, prezentację multimedialną pt. „Efekt cieplarniany i zmiany klimatu” Część naukowa apelu była przeplatana występami artystycznymi Dzieci i Młodzieży. Klasy 3e i 3c śpiewały piosenkę pt. „ Ziemia wyspa zielona”. Uczniowie klas IV a, IV g, IV p i VI b recytowali wiersze mówiące o pięknie i miłości człowieka do przyrody, o naszym życiu codziennym i wpływie człowieka na środowisko przyrodnicze, o tym co możemy jako ludzie jeszcze zmienić i o jakiej Ziemi marzą. Ostatnim punktem apelu było ogłoszenie wyników Szkolnego Między-klasowego Konkursu pt. „ Czy znasz przyrodę Polski?” zorganizowanego z okazji 100 lat Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W Konkursie uczestniczyło 19 klas IV-VI naszej szkoły. Pierwsze miejsce zajęła klasa 5e uzyskując 69 p./75 max., drugie miejsca zajęły klasy: 4g, 4p, i 5g, a trzecie klasy IV a i IV d. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe z rąk Pani Dyrektor Hanny Lankiewicz, a wszystkie klasy dyplomy za udział w konkursie.
Młodzież z obecnych na apelu klas, była pełna skupienia i poświęciła wielką uwagę treściom, jakie mogli usłyszeć podczas wystąpień naukowców i Uczniów. Podczas TEG 2018 od poniedziałku do piątku na głównym hallu na telebimie była przedstawiana prezentacja o Celach Zrównoważonego Rozwoju 2030 połączona z naszymi działaniami, którą oglądali Rodzice i Wszyscy odwiedzający szkołę. Można było obejrzeć wystawy prac uczniów z klas 3e i 3c oraz plakatów przygotowanych na Tydzień Edukacji Globalnej związanych z tematyką przeprowadzonych zajęć. Apel prowadzili Natalia Broma i Mikołaj Broma. Organizatorem TEG 2018 była p. Irena Ząbek przy wsparciu 14 Nauczycieli Zespołu Projektowego „Tydzień Edukacji Globalnej” i innych osób zaangażowanych w to wydarzenie za co serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejny taki tydzień.
GALERIA >>>>> zobacz
Irena Ząbek
nauczyciel przyrody