• Wydarzenia

        • LAUREACI KONKURSU "WARSZAWA DAMA W BIAŁO-CZERWONEJ SUKNI"

                   2 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 322 im. Jana Brzechwy odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu „Warszawa dama w biało-czerwonej sukni”. Dwie prace uczennic naszej szkoły zostały docenione przez jury.
          Aleksandra Kierlańczyk, uczennica klasy 1B zdobyła I miejsce w kategorii prace plastyczne (klasy I-III).
          Gabriela Rudzka, uczennica klasy 4E zdobyła III miejsce w kategorii literackiej wiersze (klasy IV-VI).
          Dziewczynkom towarzyszyły ich wychowawczynie i opiekunowie naukowi, p. Anna Liszewska oraz p. Joanna Brochocka-Pełka.
          Serdecznie gratulujemy!

                          Ola Kirlańczyk i Gabrysia Rudzka                                        Ola Kierlańczyk i Gabrysia Rudzka

                                                     z koordynatorem Certyfikatu                                     z Prezesem Zarządu Głównego Towarzystwa                  

                       „Varsavianistyczna Szkoła”, p. Renatą Marut                          Przyjaciół Warszawy dr Beatą Michalec

                                                                                                                              i zastępcą burmistrza Ursynowa Rafałem Miastowskim

          GALERIA >>>>> zobacz

          J. Brochocka-Pełka

          Alexandra Korbicz

          ************************************************************************************************************************

          SPACER PO CMENTARZU WOJSKOWYM NA POWĄZKACH      

                11 kwietnia 2018 roku klasa 4E wybrała się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Skorzystaliśmy z oferty Towarzystwa Przyjaciół Warszawy i wybraliśmy spacer „Powązki Wojskowe-Gloria Victis powstańcom”.  Naszą wycieczkę prowadziła pani przewodnik TPW Maria Kamińska.

                  Na wstępie pani przewodnik poprosiła nas o godne zachowanie, bo tak należy okazać szacunek zmarłym. Jednocześnie pochwaliła naszą klasę za przyniesienie zniczy i kwiatów.

                  Na początku zatrzymaliśmy się przy Pomniku Powstańców Śląskich i Wielkopolskich, a następnie przeszliśmy do Pomnika Poległych w walkach w obronie Warszawy 1920. Pani przewodnik wspomniała niebanalną postać ks. Ignacego Skorupki oraz samą bitwę pod Radzyminem, gdzie wojska polskie pod dowództwem J. Piłsudskiego rozgromiły przeważające wojska bolszewickie.

                   Dalej przeszliśmy do kwatery powstańców styczniowych. Tam widzieliśmy groby autentyczne ale też i te symboliczne. Pani przewodnik opowiadała nam o straszliwych karach, jakie dotknęły naszych rodaków za buntowanie się przeciwko zaborcy.    

               Swoje kroki skierowaliśmy potem w stronę Pomnika Obrońców Warszawy 1939, a następnie, mijając jedynie pomnik smoleński, wspaniale z okazji 8 rocznicy katastrofy lotniczej przystrojonym, przeszliśmy na tzw. „Łączkę”. Jest to teren, na którym grzebano pomordowanych więźniów politycznych, np. patronów ulicy, która przebiega obok naszej szkoły, żołnierzy wyklętych.

                  Stamtąd przeszliśmy do kwater AK i Szarych Szeregów. Szczególną uwagę pani przewodnik poświęciła grobom Alka, Rudego i Zośki, harcerzy, którzy walczyli z hitlerowskim najeźdźcą. Tu złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Z przerażeniem dostrzegliśmy groby naszych rówieśników-harcerzy walczących o wolność kraju, którzy zginęli mając zaledwie 11 lat! To właśnie wtedy żal i smutek łączył się w naszych sercach z dumą i podziwem dla młodych bohaterów. Dzięki nim żyjemy w wolnym kraju i mamy prawo posługiwać się językiem polskim.

                 Następnie przeszliśmy do pomnika pomordowanych w obozach koncentracyjnych.

                Serdecznie dziękujemy pani Marii Kamińskiej za rzetelne oprowadzenie nas po cmentarzu. Spacer trwał ponad dwie godziny, ale historie, które snuła pani przewodnik, do samego końca przykuwały naszą uwagę. Teraz sami chętnie zabierzemy naszych bliskich na wędrówkę po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach  i przekażemy im tę wiedzę, którą teraz zdobyliśmy.

           

           

          GALERIA >>>>> zobacz

           

          Lena Brudnicka

          Kinga Grześlak

          Alexandra Korbicz

          ************************************************************************************************************************

           „Powstanie Styczniowe w cieniu Cytadeli” - spacerkiem po Warszawie

           

          15 listopada nasza klasa 4E wybrała się na wycieczkę z przewodnikiem TPW, panią Marzeną Baranowską. Spotkaliśmy się przy kościele Św. Anny, skąd wyruszyliśmy na naszą wyprawę. Spacer miał tytuł „Powstanie Styczniowe w cieniu Cytadeli”.

                      Zatrzymaliśmy się na chwilę na Placu Zamkowym, skąd ulicą Świętojańską dotarliśmy do Rynku Starego Miasta. Wysłuchaliśmy pani przewodnik i pospiesznie zrobiliśmy sobie zdjęcie pod pomnikiem syrenki warszawskiej. Ulicą Nowomiejską dotarliśmy do Barbakanu, a następnie ulicą Freta do Rynku Nowego Miasta. Po drodze minęliśmy Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, o której pani przewodnik również wspomniała kilka słów.

                      Opowiadanie pani przewodnik obracało się wokół czasów związanych z tym wydarzeniem. Dowiedzieliśmy się między innymi, że damy w tym okresie na znak żałoby po utracie niepodległości nosiły czarne suknie oraz skromną biżuterię-srebrny, metalowy, a nawet drewniany krzyżyk na szyi.

                      Rosjanie byli zdania, że winnych wybuchu powstania należy szukać głównie wśród ziemian i kleru. Dlatego w efekcie popowstaniowych represji zamknięto 114 zakonów. Ziemie uczestników powstania były zagrabiane.

                   Ulicą Zakroczymską doszliśmy do Kamienia Romualda Traugutta. Pani Baranowska przekazała nam o nim-przywódcy Powstania-wiele ciekawych informacji i nieznanych faktów.

                      Następnie czekał nasz długi marsz-przeszliśmy aż do Cytadeli. Budynek ten, wybudowany przez cara Mikołaja I kosztem 11 milionów rubli (w pełni sfinansowany przez Polaków) służył jako więzienie. Szczególnie złą sławę zyskał Pawilon X, w którym przetrzymywani byli więźniowie polityczni-nasi narodowi bohaterowie. W zależności od udowodnionych im kar, byli zsyłani na Syberię bądź rozstrzeliwani na miejscu. Stąd las krzyży na zboczach Cytadeli.

                      Pogoda nam nie dopisała. Na szczęście nie padało, ale było zimno i wietrznie. Słowa pani przewodnik sprawiły jednak nie raz, że gorąco nam się robiło z oburzenia i bezsilnej złości. Szczególnie mocno przeżyliśmy zwiedzanie Cytadeli. Brama Straceń, groby rozstrzelanych, oryginalny bruk, po którym szli skazańcy w swą ostatnią drogę… Wszystko to robiło na nas piorunujące wrażenie.

                    Wdzięczni jesteśmy za tą wycieczkę. Pogłębiliśmy naszą wiedzę dotyczącą wielu miejsc w stolicy. Jest to kolejna akcja, dzięki której poznajemy nie tylko dzieje Warszawy, ale również zbliżamy się do niej sercem. Uświadamiamy sobie co całe pokolenia jej mieszkańców przechodziły i jak ciężkie były to doświadczenia.

                      Prosimy o więcej takich akcji!

          Kinga Grześlak i Alexandra Korbicz, 4E

           

          ************************************************************************************************************************

          Pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych

           

          Informujemy, że klasa 4E podjęła się otoczyć opieką Pomnik Żołnierzy Wyklętych stojący w nieopodal naszej szkoły. Ze smutkiem obserwowaliśmy, że przez większość roku ten wspaniały monument upamiętniający naszych narodowych bohaterów stoi zapomniany. Coraz więcej jest wokół niego nieporządku i nieładu.

           

          Nasza wychowawczyni, pani Joanna Brochocka-Pełka podzieliła nas na grupy. Teraz w każdym miesiącu nowi uczniowie porządkują okolice pomnika. W listopadzie troje naszych przyjaciół wytarło go w kurzu i brudu, zamiotło otaczający go teren, usunęło wypalone znicze oraz oczyściło okoliczne krzewy ze śmieci. Oburzeni byliśmy dowiadując się, ile nasi koledzy wygrabili foliowych torebek, butelek i papierów! 

           

          Miejsca to otoczone będzie teraz naszą nieustającą opieką. Niech będzie to sposób, w jaki oddamy hołd tym, którzy pomarli za naszą wolność.

          Kinga Grześlak i Alexandra Korbicz, kl. 4E

           

          ************************************************************************************************************************

          Udział w uroczystościach z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

           

          Nasza szkoła uczestniczyła w obchodach związanych z 99. rocznicą odzyskania niepodległości. Uroczystość ta miała miejsce 3 listopada przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Ze skupieniem wysłuchaliśmy przemowy płk Witolda Lisowskiego, po czym reprezentanci klas 4C i 4E w akcie hołdu poległym obrońcom naszego kraju złożyli biało-czerwone róże i wpisali się do księgi pamiątkowej.

           

          W tej uroczystości brało także udział wiele innych szkół warszawskich. Wszyscy przyjmowali godną postawę, stali w ciszy i skupieniu, czym okazywali swój wspaniały stosunek wobec polskich żołnierzy.

           

          To dzięki Wam, bohaterowie, możemy chodzić wolni i  z podniesionym czołem. Dziękujemy!

           

          Joanna Brochocka-Pełka

           

          ************************************************************************************************************************

           

          Udział SP 357 w programie „Varsavianistyczna Szkoła”

           

          Z dumą informujemy, że nasza szkoła stara się o przyznanie certyfikatu „Varsavianistyczna Szkoła”.

          Czeka nas sporo pracy.

          Weźmiemy udział w cyklu 10 lekcji na temat Warszawy, które przeprowadzą nauczyciele z naszej szkoły. Przygotujemy również gazetkę ścienną dotyczącą życia naszej stolicy. Zaangażujemy się również w życie środowiska lokalnego. Będziemy wychodzili na różnego rodzaju wycieczki po Warszawie, aby poznawać jej architekturę i historię. Mamy głowy pełne pomysłów, więc z ochotą zaangażujemy się w ten projekt!

           

          Jako młodzi Warszawiacy chcemy zasłużyć na  miano mieszkańca naszej stolicy. Choć wiemy, że to dużo pracy, na pewno włożymy w niego całe nasze warszawskie serca. Jesteśmy zaszczyceni możliwością podjęcia tego wyzwania. Bycie Warszawiakiem zobowiązuje!

          Kinga Grześlak 4E

          Alexandra Korbicz 4E

          Antonina Paruzel 4D

          GALERIA >>>>> zobacz